Posebna komisija na Biotehniški fakulteti v Ljubljani je vse prispele vzorce (bilo jih je 105) že ocenila. Popolnih je bilo deset marmelad, organizator, Društvo za razvoj in oživitev Trebnjega, pa napoveduje, da bodo obiskovalci lahko poskusili prav vse.
Tričlanska strokovna komisija je ugotovila, da se jekakovost marmelad v primerjavi z lansko, ki je že bila na zavidljivi ravni, še izboljšala. Član komisije dr. Rajko Vidrih je pojasnil, da se dvig kakovosti kaže tudi v večjem številu zlatih medalj, ki jih bo letos dobilo kar 39 odstotkov vseh prispelih vzorcev (lani 32). Komisija je ocenjevala več stvari: barvo, videz, vonj in okus marmelad.
Na ocenjevanje so prispeli nekateri izjemno zanimivi, da ne rečemo drzni okusi – rdeča pesa z dodanim medom, rdeča čebula, marmelada iz žajblja in ingverja, refoškov »chutney« in bučna marmelada s čilijem.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Rdeča nit festivala v Šentrupertu bo marmelada, vendar vodja tega dogodka Špela Smuk poudarja, da so pri organizaciji mislili na vse generacije in različne okuse.
»Ljubitelji marmelade bodo lahko poskusili vzorce marmelad in džemov, na svoj račun bodo prišli tako ljubitelji športa in rekreacije kot tudi umetnosti, domačih dobrot in pregrešno dobre, kreativne kulinarike. Bogat program bosta zaključila skupina Mi2 in edinstven Slovenski oktet s Koncertom pod kozolci. Otroci bodo uživali v eksperimentalnih delavnicah in rajali z Mačkom Murijem ob Mačji godbi. Tudi letos nismo pozabili na pomoči potrebne, saj bomo izkupiček od prodaje dobrodelnega praženca namenili otrokom iz Temeniške in Mirnske doline.«
Na predstavitvi letošnjega festivala je šentrupertski župan Rupert Gole poudaril, da se ta dogodek zelo dobro povezuje z njihovo Deželo kozolcev, ki postaja ekomuzej.