Bana je zanimal potek pobude Brdo in Pahor mu je predstavil zaključke zadnjega srečanja voditeljev pobude in dejal, da Slovenija v tem vidi tudi način mirnega reševanja odprtih vprašanj in sprave, kar lahko olajša evropsko perspektivo držav zahodnega Balkana.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Iz urada generalnega sekretarja ZN pa so sporočili tudi, da je Ban Ki Moon priznal vlogo Slovenije na področju promocije preprečevanja grozodejstev, mediacije kakor tudi v boju proti nekaznovanosti. Ban in Pahor sta tudi izmenjala mnenja o globalnih izzivih, kot so podnebne spremembe, naraščanje ekstremizma in terorizma ter epidemija ebole. Ban je Pahorja pozval, naj zagotovi podporo mednarodnim prizadevanjem za boj proti smrtonosnemu virusu.
Pahor se je v torek sešel tudi s predsednikom 69. Generalne skupščine Samom Kuteso iz Ugande, s katerim sta govorila o podnebju, razvoju in drugih vprašanjih na dnevnem redu ZN.
S predsednikom Turčije Recepom Tayyipom Erdoganom pa sta govorila o razmerah na Bližnjem vzhodu in vlogi Turčije v boju proti Islamski državi (IS). Erdogan je Pahorju povedal, da Turčija že sedaj nosi veliko breme pri sprejemanju in zaščiti beguncev iz Sirije in se aktivno vključuje v preprečevanje prehajanja tujih borcev preko Turčije v Sirijo in Irak. Sogovornika sta se dotaknila tudi dvostranskega sodelovanja med državama, ki temelji na strateškem partnerstvu, in se dogovorila, da bo turški predsednik v kratkem obiskal Slovenijo.
Pred sprejemom za voditelje državnih delegacij v organizaciji predsednika ZDA Baracka Obame in prve dame Michelle Obama v hotelu Waldorf Astoria se je Pahor v svojem hotelu sešel še s hrvaškim kolegom Ivom Josipovićem.
Že v ponedeljek zvečer pa se je Pahor udeležil sprejema predsednika Južne Afrike Jacoba Zume, s katerim sta govorila o možnostih za izboljšanje gospodarskega sodelovanja, kamor spada tudi sprejetje osnovnih gospodarskih sporazumov in odprava omejitev pri vizah.
Ob robu sprejema je o razmerah v Ukrajini slovenski predsednik spregovoril z zunanjim ministrom Ukrajine Pavlom Klimkinom, ki vodi ukrajinsko delegacijo v New Yorku, saj je predsednik Petro Porošenko udeležbo nepričakovano odpovedal. O aktualnih razmerah v Afriki je Pahor na sprejemu govoril še z nigerijskim predsednikom Goodluckom Jonathanom, srečal pa se je tudi s predsednikom Kostarike Luisom Guillermom Solisom.
Pahor je v torek tudi nastopil na podnebnem vrhu, ki ga je organiziral Ban Ki Moon za mobilizacijo svetovnega javnega mnenja in volje, da se prihodnje leto na podnebni konferenci v Parizu države dogovorijo o zavezujočih ciljih zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov. Pahor je Slovenijo uvrstil med najbolj ambiciozne države glede ukrepanja proti segrevanju ozračja in je k temu pozval tudi druge.
V New Yorku se danes začenja splošna razprava svetovnih voditeljev ob začetku 69. Generalne skupščine ZN, Pahor pa bo s svojim govorom nastopil v petek. Danes ga čakajo še dvostranska srečanja s predsednikom Irana Hasanom Rohanijem, predsednikom Poljske Bronislavom Komorowskim in srbskim predsednikom Tomislavom Nikolićem.