V petek so v Kobaridu odkrili skulpturo Soške Faronike, ki je nastala iz odpadnih kovinskih predmetov, ki so jih potapljači prinesli z dna reke. Skulptura je nastala v Avtonomnem kulturnem centru Metelkova v Ljubljani pod prsti kiparja Roka Moharja in ljudi opozarja, naj spoštujejo reke in jim prizanašajo z odpadki.
Bajeslovna riba Faronika po ljudskem izročilu namreč sporoča, da če bo zamahnila z repom, bo svet potopljen, če pa se bo prevalila na hrbet, bo svet pogubljen. Iz teh starodavnih sporočil lahko razberemo svarilo, naj spoštujemo vode in jim prizanašamo.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Omenjena prireditev je uvod v jesensko kulinarično razvajanje, s festivalom Soške postrvi pa želijo organizatorji in predvsem posoški turistični delavci sezono podaljšati tudi v september in na ta način turistom pokazati, da je jesen v dolini Soče ravno tako lepa, če ne še bolj kot poletje.
V kobariški Zeleni hiši poteka razstava Smaragdna kraljica Alp, ki je nastala pod okriljem naravovarstvene organizacije World Wide Fund for Nature (WWF) in zavezništva za živo reko Ohranimo Sočo ter v sodelovanju z Ribiško družino Tolmin.
Na festivalu soške postrvi so prišli na svoj račun tudi ljubitelji kulinarike, jedi iz soške postrvi so ponujali lokali, ki se združujejo v kobariškem gastronomskem krogu. Svoje dobrote pa sta predstavili tudi Ribiška družina Tolmin in Kobariško društvo za samooskrbo. V okviru festivala je tudi letos potekal sejem domače obrti.