Slovenija

S prodajo Slovenije do komisarke

Sonja Javornik, Simon Rosc
2. 9. 2014, 07.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Premierka s svojo kandidaturo za evropsko komisarko žanje predvsem neodobravanje ne samo političnih nasprotnikov, temveč tudi večine državljanov. A, kot so nam zatrdili naši zanesljivi viri iz Bruslja, si je premierka v odhajanju s pomočjo prodaje slovenskih državnih podjetij že zagotovila podporo evropskih veljakov.

Reuters

Čeprav je bilo v zadnjih dneh veliko govora in različnih informacij glede evropskih komisarjev in kdo bo dejansko zasedel ta vroči in dobro plačani stolček, je dokončna odločitev o tem še vedno zavita v tančico skrivnosti. A ambicioznost Alenke Bratušek glede samokandidature je tudi tokrat šla čez meje pričakovanega, trdijo naši zanesljivi viri iz Bruslja. Bratuškova naj bi kot sredstvo za dosego svojega cilja uporabila tudi državno srebrnino. Kor pravijo viri v Bruslju, si je podporo v evropskih institucijah, predvsem pa pri predsedniku Evropske komisijeJean-Claudu Junckerju in nemški kanclerki Angeli Merkel,zagotovila s tem, da je omogočila prodajo slovenskih paradnih konjev – družbe Telekom Slovenije in brniškega letališča po izjemno ugodni ceni.  

»Bratuškova je zelo dobro delala, ko je bila poslanka. Ko je prišla na položaj, pa je izgubila kompas.« Gašpar Gašpar Mišič

Eden izmed argumentov, ki ga premierka v odhajanju ves čas uporablja pri prepričevanju, da je ravno ona najbolj primerna za položaj evropske komisarke, so tudi podatki o tem, koliko dobrega je storila za Slovenijo, in kot svoj rezultat izpostavlja predvsem gospodarsko rast, ki se je v drugem četrtletju zvišala za 2,9-odstotka BDP. A dejstvo je, da Slovenija nima takšne gospodarske rasti zaradi Alenke Bratušek in ukrepov njene vlade, ki so prinesli predvsem višje davke, ampak – kot kažejo statistični podatki – na podlagi zunanjega povpraševanja in izvoza naših podjetij. Lahko bi torej rekli, da gre Sloveniji bolje po srečnem naključju, ker so tuji trgi potrebovali več naših izdelkov in storitev, s čimer pa Bratuškova nima ničesar skupnega.

In če se vrnemo nazaj na prodajo državnih podjetij: izvedeli smo, da naj bi Bratuškova poleg Brnika in Telekoma pokušala urediti tudi prodajo Luke Koper, vendar naj bi bil že takrat na to opozorjen Gašpar Gašpar Mišič, ki je potem prodajo uspešno preprečil. Slednje nam je v telefonskem pogovoru potrdil tudi sam: »Res je, vlada je poskušala kontejnerski terminal prodati oziroma ga dati v kocesionarski najem Nemcem in Nizozemcem. Sam sem se temu postavil po robu, ker je prodaja tako pomembnega in donosnega podjetja tujcem absolutno neprava smer,« je dejal Mišič in zaključil: »Alenka Bratušek je zelo dobro delala, ko je bila poslanka. Ko je prišla na položaj, pa je izgubila kompas, zaradi česar sem jo tudi zapustil, in to je bil verjetno tudi razlog, da se je moja pot v Luki Koper končala, kot se je.«

Trditve glede dogovora med Junckerjem in Bratuškovo slednja v preteklih dneh kljub vprašanjem slovenskih medijev ni želela pojasnjevati, prav tako je ignorirala tudi naše vprašanje glede prodaje državne srebrnine za dosego lastnih ambicij.

Kot trdijo naši viri, dogovor med Bratuškovo in Junckerjem dokazuje tudi to, da naj bi predsednik Evropske komisijeMira Cerarja poklical nazaj samo dan po njunem prvem pogovoru in mu obljubil, da bo Bratuškova kot komisarka dobila eno pomembnejših mest znotraj Evropske komisije. Dokaz več je tudi informacija, da bo Juncker danes in v prihodnjih dneh, ko bo opravljal pogovore s kandidati za komisarje, med slovenskimi kandidati, kot edinega, opravil pogovor prav s premierko v odhajanju Alenko Bratušek.  

Trditve glede dogovora med Junckerjem in Bratuškovo slednja v preteklih dneh kljub vprašanjem slovenskih medijev ni želela pojasnjevati, prav tako je ignorirala tudi naše vprašanje glede prodaje državne srebrnine za dosego lastnih ambicij.