Troha mora dopolniti svoj odškodninski zahtevek
Vlada se je na dopisni seji seznanila z mnenjem državnega pravobranilstva o vsebini, podlagi in utemeljenosti odškodninskega zahtevka Ladislava Trohe. Odškodninski zahtevek iz listine Trohe je po mnenju pravobranilstva premalo jasen, zato ga je pozvalo, da zahtevek dopolni, nato pa ga bodo ponovno preučili.
Ker je po mnenju državnega pravobranilstva odškodninski zahtevek Trohe z datumom 6. avgust premalo jasen, so ga pozvali, naj ga dopolni. Pravobranilstvo bo nato vsebino, pravne podlage in utemeljenost dopolnjenega zahtevka ponovno preučilo. Vlada je ob tem pravobranilstvu naložila, naj jo o poteku postopka mediacije nadalje obvešča.
Po odločitvi vlade o mediaciji na začetku meseca je Troha, ki je pred vladnim poslopjem na Gregorčičevi začel gladovno stavkati 10. junija, stavko omilil, je pa dejal, da jo bo v primeru, da bo mediacija služila zgolj izigravanju njegovih zahtev, še zaostril.
Pojoči major še ni našel zagovornika
Danes je Troha povedal, da zagovornika še nima, saj kljub zagotovilu iz urada predsednika republike po njegovih besedah niso našli nikogar, ki bi ga bil pripravljen brezplačno zastopati. Kolikšna je odškodnina, ki jo zahteva, ni želel povedati, saj so pogajanja še v teku.
Pojasnil je, da odškodnino zahteva tudi zato, ker je dvakrat izgubil zaposlitev, in dodal, da se je to prvič zgodilo zaradi opuščanja dolžnih ravnanj svojih nadrejenih in političnih funkcionarjev. Po njegovih besedah je leta 1998 skušal preprečiti nastanek škode za davkoplačevalce, ko je kot častnik Slovenske vojske odkril sumljive pogodbe in fiktivne račune. O tem je obvestil svoje nadrejene, ki pa so, kot je povedal, namesto ukrepanja odpustili njega. "Ker so bili vpleteni visoki funkcionarji, je bilo lažje odpraviti mene," je dejal.
Po njegovih besedah je zaposlitev drugič izgubil, ko mu je bila protipravno odvzeta prostost. Povedal je, da ga je ministrstvo za obrambo odpustilo po petih dneh, ko je bil pogrešan in nato zahtevalo opravičilo za odsotnost. Pri tem je dejal, da sedaj ne zahteva, da ga ponovno zaposlijo, saj bi se bilo težko vrniti nazaj.
Pojasnil je še, da je kljub nedolžnosti enajst let v montiranih sodnih postopkih, po njegovih besedah med drugim zaradi protesta v Litiji, ko so z drugimi udeleženci skušali preprečiti deložacijo družine Vaskrsić.