Izvršilni odbor NSi je namreč v sredo zvečer sklenil, da zaradi zavrnitve ključnih programskih točk, ki jih NSi ocenjuje kot nujne za izhod Slovenije iz krize, prekine poganjanja za vstop v vlado Mira Cerarja.
Predsednica stranke Ljudmila Novak je predsednika SMC Cerarja o odločitvi izvršilnega odbora danes tudi osebno obvestila v telefonskem pogovoru, so pojasnili v NSi.
V stranki so se za opozicijsko pot odločili potem, ko so prečesali drugi osnutek koalicijskega sporazuma, ki ga je SMC morebitnim koalicijskim partnericam poslala v torek pozno zvečer.
V igri za sestavo nove vlade so tako ob Cerarju ostale SD, DeSUS in tudi ZaAB, ki bi skupaj v DZ lahko tvorile trdno koalicijo, s 56 poslanskimi glasovi.
Te stranke so z osnutkom koalicijskega sporazuma bolj zadovoljne. Poudarjajo sicer, da je treba nekatere zadeve še izpiliti. Pogajanja bodo tako nadaljevale, parafiranje koalicijskega sporazuma pa je pričakovati še pred odločanjem DZ o novem mandatarju.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Po izstopu NSi iz pogajanj se sicer postavlja vprašanje, ali bo koalicijski sporazum obdržal svojo obliko, ali pa ga bodo preostale partnerice, ki sodijo v politično levo sredino, bolj prilagodile svojemu programu. NSi je namreč težila k bolj reformnim ukrepom kot preostale pogajalke, osnutek koalicijskega sporazuma pa medtem odraža skupek možnih kompromisov.
V SD so že pojasnili, da odločitev NSi obžalujejo. Tudi generalni sekretar DeSUS Branko Simonovič je danes za STA dejal, da so želeli NSi v koaliciji, čeprav "ne s socialno kapico, ne z liberalizacijo in ne odpiranjem zadev, ki nas delijo".