Posvetovanja pri Pahorju po vrstnem redu glede na zastopanost v DZ
Predsednik republike bo posvetovanja s poslanskimi skupinami opravil po vrstnem redu glede na njihovo zastopanost v DZ. V ponedeljek bo gostil predstavnike zmagovalke volitev SMC, v torek se bo pogovoril z vodstvi SDS in DeSUS, medtem ko bo pogovore s SD, ZL, NSi, ZaAB in poslansko skupino narodnih skupnosti opravil v sredo.
Po konstituiranju ima sicer 30 dni časa, da predlaga kandidata za mandatarja, a bo to verjetno storil že kmalu po pogovorih. Po pričakovanjih bo na to mesto predlagal predsednika SMC Mira Cerarja.
Če bi se pokazali jasni obrisi koalicije, bi predlog za mandatarja lahko DZ dal 18. avgusta, DZ pa bi o tem lahko odločal 22. avgusta. To bi po besedah predsednika republike pomenilo, da bi DZ upoštevajoč okvirne roke o celotni vladni ekipi lahko odločal sredi septembra.
Drugi osnutek koalicijskega sporazuma bo jasnejša podlaga za odločitev o koaliciji
Že v iztekajočem se tednu so se sicer nekoliko jasneje izrisali obrisi prihodnje koalicije, še precej več pa bo o strankarski zastopanosti prihodnje vlade znanega v prihodnjem tednu. Najverjetnejši mandatar Cerar je namreč po četrtkovem drugem krogu koalicijskih pogajanj dejal, da bodo na podlagi pripomb potencialnih partnerjev predvidoma do torka pripravili besedilo, ki bo že "bolj resna osnova za dokončno besedilo koalicijskega sporazuma" in za odločitev potencialnih partnerjev o vstopu v koalicijo.
Cerar je po četrtkovih pogovorih povedal, da je bilo pri večini razpravljavcev čutiti optimizem. S potencialnimi partnerji so opravili razpravo o številnih pripombah, usklajevali razlike in, tako Cerar, pripravili dobro podlago za prihodnjo, odločilno fazo pogajanj. Priznal je sicer, je bilo med SMC in NSi opaziti nekaj vsebinskih razhajanj, vendar verjame, da bi jih bilo z dovolj volje mogoče premostiti.
Kopja se lomijo tudi pri vprašanju socialne kapice
Vendar pa se sodeč po izjavah predstavnikov vodstva NSi, predsednice Ljudmile Novak in vodje poslanske skupine Mateja Tonina, ta stranka od koalicije oddaljuje. Oba sta po pogajanjih opozorila, da gredo stališča vodstev potencialnih partneric pri ključnih vprašanjih v povsem različne smeri. Obenem sta ugotavljala, da so bile pripombe NSi k osnutku koalicijskega sporazuma upoštevane le v manjši meri.
NSi namreč v pogovorih vztraja pri programu, ki temelji na davčni, sodni, zdravstveni in pokojninski reformi ter reformi trga dela. V javnih nastopih so bila največkrat izpostavljena različna stališča strank glede zdravstva, zlasti pa glede socialne kapice. V NSi namreč v njej vidijo razbremenitev srednjega razreda, ki bi pripomogla, da bi sposobni posamezniki ostali v državi, na drugi strani pa denimo v SD menijo, da gre za "bogataško kapico", od katere bi imeli koristi le bogati.
Nasploh so bili v SD po četrtkovem delu pogajanj optimistični glede koalicijskega povezovanja. Predsedujoči SD Dejan Židan je povedal, da je pomemben del njihovih pripomb k osnutku koalicijskega sporazuma za SMC sprejemljiv, čeprav je treba po njegovih besedah še marsikaj dogovoriti, zlasti na operativni ravni.
Sodelovanje DeSUS v koaliciji je medtem kljub zapletom, povezanim z imenovanjem predsednika DZ, že zelo verjetno. Po pogovorih v minulem tednu so pogovore za konstruktivne ocenili tako v DeSUS kot v SMC. Tudi Cerar je poudaril, da je DeSUS pokazal veliko dobre volje v smeri povezovanja. "Mislim, da so tukaj velike možnosti, da se bomo povezali v koalicijo," je dejal.
SMC želi povezati "vse tiste politične skupine oz. stranke, ki so programsko dovolj sorodne, da bi lahko pomagale Slovenijo popeljati iz krize in stabilizirati našo politično situacijo". S temi besedami pa je Cerar komentiral tudi vprašanje skorajšnjega sodelovanja z ZaAB, pri čemer je izpostavil, da imata stranki tudi zelo soroden program.
Najverjetnejši mandatar sicer še vedno verjame, da bodo skupen jezik našle vse potencialne koalicijske partnerice. Morda se bodo zbližale ravno pri vprašanju socialne kapice, kjer v SMC zagovarjajo vmesno različico, saj predlagajo delno socialno kapico.
Pred dokončnimi odločitvami najverjetneje tudi neformalna pogajanja
Prihodnji dnevi bodo torej glede koalicijskega povezovanja odločilni. Pogovori se bodo predvidoma nadaljevali v drugi polovici tedna, potem ko se bodo stranke seznanile z drugim osnutkom koalicijskega sporazuma. Se bo pa SMC se bo z morebitnimi partnericami po potrebi sestala še pred njihovimi pogovori pri predsedniku države Borutu Pahorju.
Dodatne pogovore je pričakovati predvsem z NSi, saj Tonin napoveduje, da Cerarja ne bodo podprli za mandatarja, če se ne bodo tudi vsebinsko uskladili. Tudi Novakova je za STA namignila, da bi se s predstavniki SMC lahko slišali v ponedeljek zjutraj. Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han pa je za STA omenil možnost, da bi se na neformalnem pogovoru v ponedeljek utegnila sestati tudi predsedujoči stranki Židan in najverjetnejši mandatar Cerar.