Sindikati že nekaj časa rožljajo s stavko, saj so to grožnjo prvič uporabili že marca. Po sestanku s premierko so začasno prenehali z zaostrovanjem sindikalne govorice, k čemur je pomagala tudi ureditev razmer v Rudniku Trbovlje-Hrastnik po stavki. Vnovično zaostrovanje dialoga z vlado in svojih aktivnosti pa so napovedali maja.
Razlog za njihovo nezadovoljstvo leži v razmerah v energetiki, predvsem znotraj sistema Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), ki se je znašel v nezavidljivem položaju.
Menijo namreč, da se ukrepi za racionalizacijo in optimizacijo poslovanja HSE, ki posegajo tudi v pravice delavcev, sprejemajo preveč enostransko, pa tudi pri reševanju drugih izzivov v panogi si v sindikatu želijo več socialnega dialoga oz. upoštevanja njihovih pogledov.
V zrak so maja skočili tudi zaradi ukinitve nadzornih svetov v družbah skupine HSE, Dravskih elektrarnah Maribor, Soških elektrarnah Nova Gorica in Termoelektrarni Šoštanj, saj pravijo, da ta z njimi ni bila usklajena. Bojijo se tudi, da ti ukrepi tlakujejo pot v razprodajo slovenske energetike, ki ji ostro nasprotujejo.
Sindikati opozarjajo tudi na nekatera druga nerešena vprašanja v energetiki, kot so usoda Termoelektrarne Trbovlje in zasavskega energetskega bazena nasploh, vzdrževanje elektrodistribucijskih podjetij in priprava energetskega koncepta države.
Do vnovičnega razmišljanja o splošni stavki prihaja v času, ko prav zaradi reševanja razmer v HSE vre med velenjskimi rudarji. Premogovnik Velenje je neločljivo povezan s šoštanjsko elektrarno, kjer te dni začenjajo vroči zagon šestega bloka, največjega trenutnega projekta v energetiki.