Pred šestimi sodniki kazenskega oddelka vrhovnega sodišča je trenutno skupno odprtih 142 različnih zahtev za varstvo zakonitosti, od tega jih je pri konkretni sodnici poročevalki 26, še pojasnjujejo na sodišču.
Višje sodišče je prvostopenjsko sodbo v zadevi Patria potrdilo konec aprila letos, s čimer je sodba postala pravnomočna. Janša je 20. junija začel prestajati dveletno zaporno kazen. Krkovič mora na Dob 4. julija, Črnkovič pa je zaprosil za alternativno prestajanje kazni. Na Okrajnem sodišču v Ljubljani so za STA pojasnili, da o prošnji Črnkoviča še niso odločali.
Sodnica poročevalka mora na zadevi brez odlašanja začeti intenzivno delati, pojasnjujejo na vrhovnem sodišču. Dodajajo, da okvirnih rokov ne morejo napovedovati. "Dinamika postopka je odvisna izključno od ugotovitev in odločitev sodnika poročevalca," dodajajo.
V odboru za preprečevanje zlorab v pravosodju pri Zboru za republiko so danes znova pozvali vrhovno sodišče, naj nemudoma odloči o prekinitvi prestajanja zaporne kazni za Janšo, saj da za to ne potrebuje mnenje vrhovnega državnega tožilstva. Opozarjajo, da je v vseh primerih suma kršitve človekovih pravic in neupravičenega odvzema svobode sodišče dolžno odločati nemudoma.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
V Svetu katoliških laikov Slovenije pa pozivajo k poštenemu sojenju v zvezi z obsodbo Janše.
Ljubljansko okrajno sodišče je namreč Janšo, brigadirja Toneta Krkoviča in prokurista Rotisa Ivana Črnkoviča junija lani obsodilo za kazniva dejanja, povezana z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih osemkolesnih oklepnikov. Janšo, ki je bil v času nakupa patrij predsednik vlade, je sodišče obsodilo na dve leti zapora, Krkoviča in Črnkoviča pa na 22 mesecev.