Slovenija

Komarjeva: Slovenci smo se zgodili kot narod, žal pa nismo odrasli kot nacija

STA
24. 6. 2014, 21.57
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Slovenci smo se zgodili kot narod, žal pa nismo odrasli kot nacija, saj še ne dosegamo stopnje zrelosti prevzemanja odgovornosti za lastne napake, je na slavnostni seji DZ ob dnevu državnosti dejala podpredsednica DZ Polonca Komar. Kot je poudarila, je odgovornost individualna, kriza v Sloveniji pa da je priložnost za samoočiščenje in novo rast.

Arhiv Svet24

Po njenem mnenju je Slovenija, tako kot pred 23 leti, tudi danes na zgodovinski prelomnici. "Spoznali smo, da lastna država sama po sebi ne prinaša blaginje in gospodarskega uspeha. Prelomni trenutki zahtevajo temeljit premislek. Rešitve niso enostavne ali enoznačne, tudi niso neboleče, vendar brez njih blaginje ne bomo dosegli," je prepričana.

Kot ocenjuje Komarjeva, se je še pred nekaj leti zdelo, da smo dosegli vse, kar je bilo mogoče, a nas je "kratkotrajen uspeh nekoliko uspaval". Danes se po njenem mnenju izkazuje, da nismo vedno delali najbolje, da smo bili kdaj nedosledni, da je bil uspeh le navidezen in še, da do "bistvenih premikov v naši družbi, predvsem pa v naših glavah, sploh ni prišlo".

Komarjeva poudarja, da lahko izvedemo izboljšave šele, ko se bomo v Sloveniji zavedli lastnih napak. Kot pravi, razume razočaranje ljudi nad politiko. A poudarja, da težko govorimo o odgovorni državljanski drži tistih, ki ne gredo na volitve. Tudi tisti, ki se pridružijo civilni družbi in vstajnikom zgolj zato, da zrušijo vlado, ali da pridejo v parlament, po njenem mnenju niso državotvorni, kot tudi ne poslanci in politiki, ki ne delujejo v dobro ljudi.

Tisti mediji, ki ne poročajo o vsebini, pač pa skrbijo le za svojo naklado oz. gledanost in prodajajo "bombastične zgodbe", po besedah Komarjeve ne delujejo odgovorno. "Tudi neuspešni menedžerji ter sodniki, če sodijo po liniji najmanjšega odpora, intelektualci, akademiki, ki molčijo - vsak, prav vsak nosi svoj del odgovornosti za stanje v naši družbi," je bila ostra podpredsednica DZ.

Vprašala se je, ali nas Slovence res lahko združuje le oportunizem - "nekdaj do Beograda, danes do Bruslja" in dodala, če ni že čas, da odrastemo, da smo kritični, a ne kritizerski.

Naša prihodnost je po njenih besedah odvisna zlasti od naših odločitev in ravnanja, ne le od vlade in države, ampak tudi od medsebojnega sodelovanja.

Kot meni, sicer Slovenci dokazujemo, da smo dobri ljudje, a da za obstoj ter razvoj naroda in nacije to ni dovolj, ker ne enega in ne drugega ni brez samozavedanja in samospoštovanja.

Slavnostne seje so se med drugim udeležili predsednik republike Borut Pahor, premierka, ki opravlja tekoče posle, Alenka Bratušek in nekateri ministri, predsednik državnega sveta Mitja Bervar in predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša, opaziti pa je bilo tudi bivšega predsednika republike Milana Kučana.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja