Slovenija

Janši želijo z zakonom preprečiti vodenje države iz zapora?

STA/mv
19. 6. 2014, 19.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Poslanci ZaAB v DZ vlagajo novelo zakona o vladi, s katero bi uvedli minimalne pogoje, ki jih nekdo mora izpolnjevati za nastop funkcije. Po besedah poslanke ZaAB Maše Kociper je med pogoji najbolj bistven ta, da posameznik ni bil pravnomočno obsojen na nepogojno kazen zapora. Ob tem dodaja, da bi sicer te stvari morale biti jasne že same po sebi.

Reuters

Kociprova je spomnila na stališče ZaAB, da je razprava o tem, ali lahko pravnomočno obsojen posameznik opravlja najvišje funkcije ali celo vodi državo iz zapora, nedopustna. "Žalostni in razočarani smo, da smo v tej državi prišli tako daleč, da se o tem sploh pogovarjamo," je povedala in pristavila, da zakonodaja seveda ne more predvideti vseh mogočih življenjskih primerov, zlasti ne absurdnih. Kot je navedla, so v ZaAB na to poskušali opozoriti že pred dnevi in so izrazili tudi mnenje, da spremembe zakonodaje v tem smislu niso potrebne in se jo lahko razlaga že s tolmačenjem zakona o poslancih, ki edini na tak način omejuje opravljanje funkcije. "A razprave se nadaljujejo. Zlasti smo razočarani, ker tudi nekateri ugledni pravniki trdijo, da brez konkretne določbe v zakonu nekdo lahko opravlja visoko funkcijo iz zapora. Zato smo danes sprejeli odločitev, da vložimo novelo zakona o vladi, s katero uvajamo minimalne pogoje, ki jih mora nekdo izpolnjevati za nastop funkcije," je dejala Kociprova.

Če moralne norme ne vdržijo, potem je čas za radikalna sredstva

Po njenih besedah gre za spremembe pri dveh ključnih členih: izvolitvi na funkcijo in prenehanju funkcije. Po predlaganih minimalnih pogojih bi posameznik za nastop funkcije moral biti polnoleten državljan Slovenije, ki mu ni odvzeta poslovna sposobnost in ni bil pravnomočno obsojen na nepogojno kazen zapora. Parlament ima zdaj možnost, da to novelo sprejme v doglednem času, v njej pa bo jasno zapisano tudi to, za kar sicer v ZaAB po oceni Kociprove menijo, da je tako ali tako jasno že samo po sebi. "Če pa te moralne in etične norme pri nas več ne vzdržijo, potem se očitno moramo poslužiti tako radikalnih sredstev," je dodala. Na vprašanje, ali gre pri tem predlogu za odgovor na kandidaturo prvaka SDS Janeza Janše za poslanca, kljub temu da je pravnomočno obsojen, pa je Kociprova odgovorila, da jo zelo moti, ko "vse pripeljemo do enega človeka", a priznava, da je vendarle treba iskati odgovor tudi na to vprašanje. Kot je še dodala, se sicer ti pomisleki v našem prostoru pojavljajo že dolgo, saj da imamo že nekaj časa "en kup posameznikov, ki so ali pravnomočno obtoženi ali obsojeni, pa ne priznavajo sodstva in pravijo, da gre za politične procese, da se jim godi krivica in tako naprej". 
Medtem pa ljudje po njenem mnenju vse manj zaupajo pravni državi in posledično tudi politikom ter govorijo, da so vsi isti, kar "nikakor ne drži", je še izpostavila Kociprova.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu