Slovenija

Na Dobu bodo Janšo sprejeli, novinarjev pa ne

STA/G.G.
19. 6. 2014, 14.43
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Predsednika SDS Janeza Janšo v petek čaka odhod na prestajanje dveletne zaporne kazni. Ustavni sodniki so njegovo ustavno pritožbo zavrgli, vrhovno sodišče pa o zahtevi za varstvo zakonitosti še ni odločalo. Pričakovati je, da bodo Janševi podporniki v petek prišli na Dob.

STA

Ljubljansko okrajno sodišče je predsednika SDS Janeza Janšo, brigadirja Toneta Krkoviča in prokurista Rotisa Ivana Črnkoviča junija lani obsodilo za kazniva dejanja, povezana z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih osemkolesnih oklepnikov. Janšo, ki je bil v času nakupa patrij predsednik vlade, je sodišče obsodilo na dve leti zapora, Krkoviča in Črnkoviča pa na 22 mesecev.

Višje sodišče je prvostopenjsko sodbo v zadevi Patria potrdilo konec aprila letos, s čimer je sodba postala pravnomočna. Janši so sodbo 15. maja vročili na Okrožnem sodišču v Ljubljani, Črnkoviču in Krkoviču pa so vročili sodbi približno dva tedna pozneje. Janša je tudi že prejel poziv na prestajanje kazni, na Dobu se mora zglasiti v petek. Napovedal je, da se bo na poziv odzval.

Poziv je prejel tudi Krkovič, ki ga na Dobu pričakujejo 4. julija. Črnkovič je zaprosil za alternativno prestajanje kazni.

Prejšnji teden je Janša vložil tudi zahtevo za varstvo zakonitosti, o kateri pa še ni odločeno. Na vrhovnem sodišču so jo namreč dobili šele v sredo in jo danes dodelili sodniku poročevalcu, nato pa se bo sestavil še senat, so pojasnili na vrhovnem sodišču. Zato praktično ni možnosti, da bi odločitev sprejeli še pred Janševim odhodom na prestajanje kazni.

Trojica je ob pravnomočnosti sodbe napovedala uporabo vseh pravnih sredstev, ki so jim še preostala, in to napoved tudi že uresničujejo. Janša se je najprej obrnil na ustavno sodišče, ki pa je njegovo pritožbo s šestimi glasovi proti trem zavrglo, ker še ni izčrpal ostalih pravnih sredstev.

Sodišče je namreč ugotovilo, da zatrjevane kršitve človekovih pravic niso izkazane s tisto stopnjo očitnosti, ki se zahteva, da bi lahko o tem odločalo pred izčrpanjem izrednih pravnih sredstev.

Kljub odhodu za zapahe bo Janša kandidiral na predčasnih parlamentarnih volitvah 13. julija letos. V svoji stranki ima veliko podporo, podporniki pa napovedujejo, da ga bodo v petek pospremili na Dob in k temu vabijo tudi ostale somišljenike.

Generalni urad Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij je v zadnjih dneh sicer prejel številna vprašanja v zvezi z morebitnim prihodom Janeza Janše na prestajanje kazni zapora. Zato so danes sporočili, da predstavnikom medijem v petek vstop v varovano območje zavoda zaradi zagotavljanja nemotenega dela zavoda ne bo omogočen. Do nadaljnjega tudi ne bodo omogočali snemanja slikovnega in zvočnega gradiva v zavodu.

V Civilni iniciativi za družino in pravice otrok pa zbirajo tudi podpise pod odprto pismo podpore Janševi soprogi in otrokom.