Slovenija

Bodo Hrvatje gradili nuklearko?

STA/M.J.
18. 6. 2014, 11.50
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Rusko državno podjetje za jedrsko energijo Rosatom je pripravljeno graditi nuklearno elektrarno na Hrvaškem, danes poroča Slobodna Dalmacija na spletni stani. Kot dodaja splitski časnik, Rosatom ocenjuje, da bi gradnja hrvaške nuklearke z močjo 1000 megavatov stala slabi dve milijardi dolarjev (1,47 milijarde evrov).

"Če bo hrvaška vlada pokazala interes, smo pripravljeni sodelovati pri izkoriščanju jedrske energije kot dolgoročnega in stabilnega vira energije na Hrvaškem," so v Rosatomu potrdili za splitski časnik. Rusko podjetje ponuja tudi svoje najnovejše reaktorje AES-2006, za katere trdi, da so najvarnejši na svetu.

Na hrvaškem ministrstvu za gospodarstvo so za današnji Jutarnji list dejali, da niso sprejeli še nobenega predloga za gradnjo nuklearke na Hrvaškem, hkrati pa tovrstne možnosti niso zavrnili.

"Hrvaška energetska strategija dolgoročno ne zanika možnosti gradnje nuklearne elektrarne, za katero obstajajo ustrezne lokacije. Sicer je pred kakršnim koli pogovorom treba ugotovili institucionalne predpogoje, kot je predvsem jedrska varnost," so sporočili z ministrstva.

Na Hrvaškem so predvidene lokacije za nuklearne elektrarne v Slavoniji, v Dalju ob Donavi, pri Donjem Miholjcu ob Dravi in pri Županji ob Savi.

Hrvaški energetski strokovnjaki ocenjujejo, da se bo država do leta 2020 soočila s pomanjkanjem električne energije. Poudarjajo, da bi lahko odvisnost od dragega uvoza nadomestili z elektriko iz lastne nuklearke. Nuklearka v Krškem zagotavlja približno 17 odstotkov hrvaških potreb po elektriki.

Slobodna Dalmacija še poroča, da Rosatom gradi nove bloke jedrske elektrarne v madžarskem Paksu, ki se nahaja 90 kilometrov od Belega Manastirja, mesta na skrajnem jugovzhodu Hrvaške.

Rusko podjetje gradi približno 30 jedrskih energetskih objektov v več azijskih državah kot tudi na Finskem in v Rusiji. Časnik poudarja, da je Rosatom največji svetovni proizvajalec jedrskih reaktorjev in tehnologije ter da ima 250.000 zaposlenih. Na čelu Rosatoma je nekdanji ruski premier Sergej Kirijenko.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost