Pripadniki skrajne skupine Islamska država Iraka in Levanta (Isil) so okoli 4. ure po lokalnem času napadli glavno rafinerijo nafte v državi, rafinerijo Baidži v severni provinci Salahedin. Pri tem je nekaj cistern z gorivom zajel ogenj, potekajo tudi spopadi, so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedali v rafineriji, ki je v državni lasti.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Po navedbah lokalnih medijev in prič gori skladišče, dim pa je mogoče videti tudi 50 kilometrov daleč.
Skrajneži so napadli dele kompleksa rafinerije, ki leži kakih 200 kilometrov severno od Bagdada. Spopadi naj bi zahtevali tudi žrtve med varnostnimi silami. Po navedbah medijev naj bi iraške sile odgovorile z letalskimi napadi na oporišča skrajnežev.
V rafineriji so AFP v torek povedali, da so rafinerijo zaprli, mnoge delavce pa evakuirali, ker niso več oskrbovali večjih mest, ki so jih zavzeli skrajneži, med katerimi je tudi drugo največje iraško mesto Mosul.
Skrajneži so od začetka ofenzive 9. junija zavzeli pomembne dele ozemlja na severu države. Okoli Bagdada so iraške varnostne sile ob pomoči šiitskih prostovoljcev okrepile položaje, da bi preprečili prodor skrajnežev v prestolnico.
Zaradi ofenzive so se v torek zvečer v Bagdadu za zaprtimi vrati sestali visoki sunitski in šiitski politiki, ki so Iračane pozvali k enotnosti. Poudarili so, da se morajo suniti in šiiti združiti v boju proti teroristom, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Srečanja sta se med drugim udeležila šiitski premier Nuri al Maliki in sunitski podpredsednik vlade Saleh al Mutlak ter Malikijev predhodnik Ibrahim al Džafari. V skupnem pozivu so pozvali k obrambi države ter zaščiti njene suverenosti in dostojanstva.
Iranski predsednik Hasan Rohani pa je danes zagotovil, da bo Teheran storil vse, kar je potrebno za zaščito sunitskih svetih krajev v Iraku - Karbale, Nadžafa, Kadhimije in Samare. "Opozarjamo velike sile in njihove lakaje ter teroriste, da bo velik iranski narod storil vse za njihovo zaščito," je dejal v govoru v nekem kraju ob meji z Irakom, ki ga je prenašala televizija.
Že v torek je dejal, da je mnogo Irancev izrazilo pripravljenost na sodelovanje pri obrambi svetih šiitskih krajev v Iraku. Doslej naj bi se za to prijavilo že 5000 Irancev.
Iran je tako kot Irak večinsko šiitski, tako da na romanja v omenjena sveta mesta vsako leto odide več sto tisoč Irancev.
Rohani je že v soboto izrazil pripravljenost na pomoč iraški vladi v boju proti skrajnežem, a Bagdad Teherana za pomoč še ni zaprosil.