Da bi inšpektorjem omogočili učinkovito izvajanje nalog, jim novela zakona omogoča, da pridobivajo osebne podatke tudi od oseb, zoper katere se sicer ne vodi inšpekcijski postopek. Da je zakon v tem delu nedorečen, je vlado opozorilo vrhovno sodišče.
Učinkovitost delovanja inšpekcijskih služb se bo po pričakovanjih izboljšala tudi s skrajšanjem roka za opravo strokovnega izpita za inšpektorja z enega leta na šest mesecev. S tem bodo lahko inšpektorji začeli polno izvajati inšpekcijska pooblastila takoj po opravljenem izpitu.
Za zagotovitev učinkovitejšega nadzora daje novela inšpektorjem tudi možnost t.i. navideznega nakupa. Ker se že vrsto let srečujejo s težavo neizdajanja računov, bodo lahko po novem nadzor nad to obliko sive ekonomije izvajali tako, da bodo blago ali storitev navidezno kupili, počakali, ali bodo dobili račun ali ne, in se šele nato identificirali.
Identifikacija inšpektorja je po novem predvidena le še s službeno izkaznico, in ne več tudi z inšpekcijsko značko, kar je vlada v postopku sprejemanja zakona utemeljevala s potrebo po racionalizaciji in smotrnejši porabi proračunskih sredstev. V Sloveniji sicer obstaja 25 različnih inšpekcij.
V veljavi spremembe zakona o inšpekcijskem nadzoru
Danes začenja veljati novela zakona o inšpekcijskem nadzoru, ki jo je vlada pripravila, da bi povečala učinkovitost in usklajenost delovanja inšpekcijskih služb. Gre za še enega v nizu ukrepov za zajezitev sive ekonomije, z namenom znižanja stroškov pa med drugim ukinja inšpekcijske značke.