Današnja odločitev kolegija je po Vebrovem pojasnilu sledila spremembi po ustanovitvi nove politične stranke. Zavezništvo Alenke Bratušek tako ni zunajparlamentarna stranka, "gre za stranko, ki ima poslance v parlamentu, vendar je spremenila svoje ime - in to moramo upoštevati tudi pri delu v državnem zboru", je za STA dejal Veber.
Poslovnik DZ med drugim omogoča, da lahko poslanci, ki so bili izvoljeni z istoimenskih list, ustanovijo novo poslansko skupino, če se politična stranka razdeli na dve ali več novih političnih strank, če se iz dela članstva te stranke ustanovi nova politična stranka, ali če razpade koalicija političnih strank, ki so vložile skupne istoimenske liste.
Postopki za ustanovitev nove poslanske skupine so se tako po Vebrovih besedah začeli po petkovem obvestilu vodje dosedanje skupine nepovezanih poslancev Janija Möderndorferja, ki je tudi vodja nove poslanske skupine Zavezništvo Alenke Bratušek. V njej so še poslanci Maja Dimitrovski, Jerko Čehovin, Darko Jazbec, Aljoša Jerič, Maša Kociper, Jožef Kunič, Mitja Meršol, Alenka Pavlič in Alojzij Potočnik.
Člani kolegija predsednika DZ so se danes dogovorili tudi za posvet vodij poslanskih skupin z računskim sodiščem, da bi odpravili dileme v zvezi s predpisanimi pravicami porabe sredstev za dodatno strokovno pomoč v poslanskih skupinah. Limit za ta sredstva so po Vebrovih informacijah prekoračile poslanske skupine SDS, SLS in DL. Veber je ob tem omenil dilemo, ali se znesek, ki je bil izplačan v januarju za opravljeno delo v decembru, še šteje v kvoto prejšnjega leta ali ne. Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je ob tem opozoril, da bi morali ločevati med prevzemanjem obveznosti porabe sredstev in izvajanjem plačil, ki se izvaja šele naslednji mesec.