Slovenija

Nekdanji direktor CPL Petrič priznal krivdo; sodišče mu je prisodilo 18 mesecev zapora

STA
5. 6. 2014, 11.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Nekdanji direktor CPL Stanko Petrič je na današnji obravnavi v sojenju zaradi goljufije priznal krivdo, sodišče pa mu je prisodilo 18 mesecev zaporne kazni in plačilo denarne kazni. Prejšnji teden je v tej zadevi sodišče nekdanjemu lastniku CPL Ranku Mimoviću, ki je prav tako priznal krivdo, prisodilo dve leti zaporne kazni in denarno kazen.

STA

Nekdanja vodilna v CPL sta morala na zatožno klop ljubljanskega okrožnega sodišča sesti zaradi protipravne pridobitve 2,2 milijona evrov, ki jih je Mimovićevemu podjetju Patera nakazal Alojz Bizjak, direktor družbe Albistroj, ki je za CPL opravljala pripravljalna zemeljska dela. Ker sta oba priznala krivdo se je sojenje danes končalo.
Petrič bo moral plačati nekaj manj kot 60.000 evrov kazni, Mimović pa skoraj 100.000 evrov kazni.
Po besedah tožilke Blanke Žgajnar je Petrič Bizjaka z namenom pridobitve protipravne premoženjske koristi jeseni 2011 prepričeval, da bo bodo v CPL prišli novi lastniki, ki bodo poplačali vse dolgove, pred tem pa da družba potrebuje kratkoročno posojilo.
Bizjak je dolgoletnemu sodelavcu Petriču zaupal, je dejala Žgajnarjeva, zato mu je nakazal 2,2 milijona evrov, po nakazilu pa ugotovil, da je kot posojilojemalec navedena družba Patera, prav tako v lasti Mimovića, in ne CPL.
Konec aprila so sicer Mimović, Bizjak in Petrič sklenili sporazum, da Bizjak umakne premoženjsko pravni zahtevek, ki ga je vložil na predobravnavnem naroku. Doslej sta mu Petrič in Mimović povrnila 550.000 evrov.
Petrič po današnji obravnavi ni želel dajati izjav, tožilka pa je dejala, da je zadovoljna z razpletom sojenja, saj je sodišče sledilo njenim predlogom.
"Glede na priznanje krivde je očitno, da se je dogajalo ravno to, kot je očitalo tožilstvo," je dejala Žgajnarjeva. Pri izreku kazni v civilnem delu, torej glede vračila denarja, je po njenem mnenju imelo velik vpliv dejstvo, da sta oba obdolžena priznala dolg do oškodovanca, ta pa je umaknil premoženjski zahtevek.
CPL, ki je od junija lani v stečaju, je od prve polovice leta 2012 lastniško obvladovala Mimovićeva družba Patera.
Ta je sprva pridobila 50,5 odstotka družbe CPL Naložbe, lastnice CPL, od nekdanjih vodij CPL Kramljaka in Petriča, nato pa se je novembra 2012 dogovorila še za 49,5-odstotni delež v lasti izvršnega direktorja CPL Mihaela Bizjaka, nekdanjega direktorja KPL Zvonka Šavorja in nekdanjega direktorja TAČ Bojana Kozarja.
Patera kupnine za 49,5-odstotni delež, neuradno 3,5 milijona evrov, ni nakazala, zato so omenjeni nekdanji menedžerji začeli postopke za unovčitev poroštev.
Nekdanja vodilna v CPL pa preiskovalci sicer sumijo tudi kaznivih dejanj zlorabe položaja in pranja denarja. Kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada so namreč januarja izvedli 27 hišnih preiskav, v katerih so iskali dokaze za utemeljitev sumov finančnega izčrpavanja CPL in hčerinskih družb KPL in Tovarna asfalta Črnuče.
Od takrat je nekdanji direktor CPL v hišnem priporu, Mimović pa v priporu, oba pripora pa sta podaljšana do pravnomočnosti kazni.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost