256 ustanovnih članov se je zbralo na sobotnem kongresu in soglasno potrdilo predsednico vlade Alenko Bratušek za svojo veliko vodjo. V srcih je zavel veter enakopravnosti, solidarnosti in svobodomiselnosti, kar so po besedah Bratuškove temeljne vrednote Zavezništva Alenke Bratušek, za katerega so se odločili, da ga skrajšano zapišejo kot Zavezništvo AB.
»Prosim vas, da v skrajšanem imenu Zavezništvo AB in teh dveh črkah nikakor ne vidite le začetnic mojega imena, ampak začetnici abecede ter resničen začetek nečesa novega,« je predsednica nove stranke v simboličen celofan zavila ime svoje nove stranke. Kot smo že pisali, bo glavna tema novonastalih in tudi starejših strank na politični levici predvsem povezovanje z drugimi »sestrskimi« političnimi opcijami. To slednje je bilo čutiti tudi na sobotnem kongresu.
Da je to eden glavnih ciljev stranke, je dala jasno vedeti tudi Bratuškova, ko je dejala, da želi na novo zasnovati politično zavezništvo, tudi zato, da ne bo spet poslušala, da se to nikakor ne da. So pa nekateri morebitni zavezniki Bratuškove svojo podporo novi stranki prišli izkazat kar na kongres. Med udeleženci ustanovnega kongresa sta bila Igor Šoltes in Darja Radič, ki sta prisostvovala že skrivnostnemu sredinemu sestanku na obrobju Ljubljane, katerega rdeča nit je bila prav pogovor o skupnem sodelovanju. Sicer pa so svojo podporo predsednici vlade prišli izrazit tudi iz Socialnih demokratov, ki so v preteklih dneh tudi sami naznanili povezovanje s strankami na levici.
Kongresa sta se tako udeležila vodja poslanske skupine SD Matjaž Han in znova izvoljena evropska poslanka SD Tanja Fajon. Med podporniki pa na kongresu nismo videli Mira Cerarja, ki je Bratuškovi dal košarico že v sredo, ko ga kljub povabilu ni bilo na sestanek. Za Svet24 je svoj »izostanek« obrazložil takole: »Dokler ne ustanovimo stranke, se ne moremo odločati glede vprašanja povezovanja. Na sestanek ni bilo ne mene ne nikogar od naše stranke, saj nihče ne more nastopati v imenu stranke, ki še ne obstaja. Ko bo naša samostojna oziroma neodvisna stranka ustanovljena, bodo njeni pristojni organi vsekakor proučili tudi vprašanje povezovanja med strankami.« Morda pa se je sin pokojne političarke iz vrst LDS Zdenke Cerar raje kot za sodelovanje odločil, da bo svojo srečo na volitvah preizkusil povsem samostojno, navsezadnje mu ankete napovedujejo izredno dober volilni rezultat – med strankami na levici bi utegnil celo zmagati.
Je pa od vsega začetka izredno povezovalno razpoložen Igor Šoltes. Ta je na kongresu povedal, da upa, da bo kljub razlikam med strankami toliko modrosti in poguma, da bodo znali in zmogli zaživeti skupaj. Izrazil je tudi pričakovanje, da bo v prihodnjih dneh še nekaj uspešnih kongresov novih strank, kamor je po vsej verjetnosti štel tudi preoblikovanje svojega društva Verjamem.
V soboto se je poleg Zavezništva AB oblikovala še ena stranka, ki pa je bila medijsko povsem prezrta. Kamniški župan Marjan Šarec je ustanovil stranko Lista Marjana Šarca – naprej Kamnik, s katero namerava nastopiti tudi na jesenskih lokalnih volitvah.
Po letih suhoparnosti na politični sceni se nam torej obeta pestra izbira na volitvah. A vprašanje je, ali bo izbira, kolikor bo pestra, tudi dobra in predvsem kakovostna. Slovenija potrebuje predvsem osebo, ki bo imela jasne cilje in bo operativno vodila državo do novih uspehov. V podoben kontekst je svoja pričakovanja v nastopu na komercialni televiziji postavil tudi podjetnik Joc Pečečnik.