Slovenija

Vzporedne volitve kažejo na zmago SDS s tremi mandati

U.K.
25. 5. 2014, 19.03
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Zmagovalka evropskih volitev v Sloveniji je SDS, ki ji bodo v Evropskem parlamentu pripadli trije mandati,

Mediaspeed

Tako vsaj kažejo izidi vzporednih volitev, ki jih je za TV Slovenija in POP TV pripravil inštitut Mediana. Sledi lista NSi in SLS z dvema mandatoma, po enega evropskega poslanca pa naj bi dobile liste Verjamem, SD in DeSUS. Na volišče se je odpravilo manj volilcev kot pred petimi leti, do četrte ure je glasovalo le okoli 16 odstotkov ljudi.

V Evropski parlament so bili z liste SDS izvoljeni Patricija Šulin, Romana Tomc in Milan Zver, s skupne liste NSi in SLS Franc Bogovič in Lojze Peterle, poleg njih pa še Igor Šoltes (Verjamem), Ivo Vajgl (DeSUS) in Tanja Fajon (SD), kije bila sicer druga na listi SD, kažejo vzporedne volitve. Tako, kot kaže, ni bil izvoljen nosilec liste SD in strankin predsednik Igor Lukšič.

Kot kažejo izidi vzporednih volitev, je SDS prejela 24,6 odstotka glasov, lista NSi in SLS 15,2, Verjamem! Lista dr. Igorja Šoltesa 10,6 odstotka, DeSUS 9,1 odstotka, SD pa 7,9 odstotka. Anketa je bila opravljena na vzorcu 7966 vprašanih.

Za Slovenijo, ki je polnopravna članica Evropske unije postala pred desetimi leti, so to tretje volitve v danes 751-članski parlament.

Leta 2004 smo v Sloveniji volili sedem poslancev, predstavniki v Evropskem parlamentu pa so bili izvoljeni s štirih list od trinajstih. Največ glasov je tedaj nekoliko presenetljivo dobila NSi (23,47 odstotka), na drugem mestu je bila skupna lista skupna lista LDS in DeSUS (21,91 odstotka), sledila je lista SDS z 17,65 odstotka glasov, v Evropski parlament pa se je uvrstila še lista tedanje ZLSD (14,15 odstotka).

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Evropski poslanci iz Slovenije so na prvih volitvah postali Alojz Peterle in Ljudmila Novak (oba NSi), Jelko Kacin in Mojca Drčar-Murko (oba LDS), Mihael Brejc in Romana Jordan Cizelj (oba SDS) in Borut Pahor (ZLSD). Slednji je bil v Evropski parlament izvoljen s preferenčnimi glasovi z zadnjega mesta na kandidatni listi.

Tudi na volitvah leta 2009 smo v Sloveniji sprva volili sedem poslancev. Tokrat je slavila SDS, ki so ji volivci namenili 26,66 odstotka glasov. Sledila je lista SD, za katero je glasovalo 18,43 odstotka volivcev, v Evropski parlament pa so se uvrstile še listi NSi (16,58 odstotka), LDS (11,48) in Zares (9,76 odstotka).

V drugem mandatu so stolčke v Evropskem parlamentu zasedli Milan Zver in Romana Jordan Cizelj (oba SDS), Zoran Thaler in Tanja Fajon (oba SD), Lojze Peterle (NSi), Jelko Kacin (LDS) in Ivo Vajgl (Zares).

Zoran Thaler je sicer marca 2011 zaradi korupcijske afere odstopil s funkcije evropskega poslanca, v Evropskem parlamentu pa ga je nasledila Mojca Kleva Kekuš, ki je bila prav tako izvoljena na listi SD. Istega leta je prišlo še do ene spremembe v zastopanosti v Evropskem parlamentu, saj je Slovenija s spremembo lizbonske pogodbe dobila osmega evropskega poslanca. To je postala Zofija Mazej Kukovič, ki je bila kandidatka liste SDS.

Udeležba na prvih evropskih volitvah v Sloveniji je bila 28,35-odstotna, leta 2009 pa je na volišča prišlo 28,37 odstotka volilnih upravičencev.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost