Vodja radiološke zaščite v Nek Borut Breznik je povedal, da nuklearne elektrarne vrste, kot je krška, nimajo posebnih vplivov na okolje. Njeno radiološko sevanje v okolje je manjše od naravnega sevanja tal in vesolja. Namreč človek od tam dnevno prejme sevanja za 2 mikrosiverta, zaradi izpustov jedrskih elektrarn pa letno manj kot toliko.
Sicer v Neku z dvema pooblaščenima laboratorijema merijo sevanje izpustov v elektrarni in te potem prilagajajo z najsodobnejšim programskim orodjem. Meritve v okolju pa izvajajo Institut Jožef Stefan, zagrebški Inštitut Ruđer Bošković in Zavod za varstvo pri delu.
Predvsem znotraj 12-kilometrskega obroča okoli Neka na več deset mestih letno vzamejo približno tisoč vzorcev, vpliv nuklearke na okolje pa spremljajo tudi s trinajstimi avtomatskimi merilnimi postajami sevanja. Hkrati glede sevanja 30 kilometrov nizvodno od elektrarne spremljajo Savo.
V Neku tudi stalno vzdržujejo pripravljenost mobilnih enot, ki bi jih za zbiranje podatkov na terenu uporabili v izrednih primerih. Sicer pa v primeru jedrske nesreče v Krškem ne pričakujejo hujših izpustov, kot so bili tisti v Černobilu in Fukošimi.
Kot je še zatrdil Breznik, so bili vplivi Neka na okolje lani podobni tistim iz preteklih let. V primerjavi z naravnim sevanjem so bili manjši od njegovega enega odstotka in niso dosegali letne omejitve sevanja za ljudi, ki znaša 50 mikrosivertov, je še dejal.
Po besedah predstavnika Instituta Jožef Stefan Mateja Lipoglavška, ki je odgovoren za letno poročilo o nadzoru radioaktivnosti v okolici Neka, so rezultati meritev sevanja v njeni okolici bistveno pod dovoljeno mejo. Njen vpliv na okolje pa je zanemarljivo majhen, je ocenil.
V okolici Neka vsakoletno nadzirajo sevanje v hrani, vodi, zraku in zemlji, sicer pa so njihove letne terenske meritve sevanja, kot so bile današnje, namenjene tudi vaji posebne enote Civilne zaščite za primer izrednega dogodka v elektrarni, je še povedal Lipoglavšek.
Pred dnevi objavljeno poročilo o nadzoru radioaktivnosti v okolici Neka za lani navaja, da so bili vsi njeni sevalni vplivi na prebivalstvo v njeni okolici pod avtoriziranimi mejami oz. ocenjeni na manj kot 0,5 mikrosiverta na leto, kar znaša odstotek avtorizirane mejne letne doze 50 mikrosivertov prispevkov po vseh prenosnih poteh na prebivalca na robu ožje varstvenega območja.
Z navedenimi meritvami so ocenili tudi izpostavitve naravnemu sevanju in prispevkom zaradi splošne radioaktivne onesnaženosti okolja, ki so jo povzročile poskusne jedrske eksplozije in černobilska nesreča. V navedenem skupnemu značilnem in neizogibnem sevanju naravnega ozadja pa je sevanje Neka lani dosegalo 0,02 odstotka letne efektivne doze, še navaja poročilo.
Raven sevanja krške nuklearke bistveno pod dovoljeno mejo
Na območju Libne pri Krškem so danes potekale letne terenske meritve sevanja, ki jih izvajata ekipi Instituta Jožef Stefan in Nuklearne elektrarne Krško (Nek). Namen omenjenega radiološkega nadzora je spremljanje obratovanja Neka in ocenjevanje njenih vplivov na okolje, sicer pa je raven tamkajšnjega sevanja bistveno pod dovoljeno mejo.