Svet

Upanja, da bi našli preživele vedno manj

STA
14. 5. 2014, 12.27
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Število žrtev torkove eksplozije v turškem premogovniku se je povzpelo na 201, je davi sporočil turški minister za energijo Taner Yildiz. Reševalci medtem skušajo rešiti še več sto rudarjev, ki ostajajo ujeti v premogovniških jaških. A kot je opozoril Yildiz, bijejo težko bitko s časom.

Reuters

Eksplozijo v premogovniku v Somi v pokrajini Manisa, ki je odjeknila v torek okoli 14.30 po srednjeevropskem času, naj bi po prvih ugotovitvah povzročila napaka na električnem transformatorju.
Gasilcem je v torek uspelo pogasiti požar, a je v rudniških jaških še vedno velika količina dima. V jaške tako sedaj skušajo dovajati svež zrak za vse tiste, ki ostajajo ujeti pod površjem. Vsi rudarji naj bi sicer imeli plinske maske, a je vprašanje, kako dolgo bodo te zdržale.
V rudniku je bilo v času nesreče 787 rudarjev, še vedno naj bi jih bilo pod zemljo ujetih med 200 in 300. Reševalci domnevajo, da so obtičali približno dva kilometra pod površjem in štiri kilometre od izhoda, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Med tistimi, ki so jih izpod zemlje uspeli rešiti žive, je 80 ranjenih, štirje med njimi huje.
Število žrtev je od nesreče v torek skokovito naraščalo in pristojni se bojijo, da bo tako še naprej. "Povedati moram, da upanje glede reševanja izginja," je bil danes po televiziji jasen minister Yildiz.
Turški premier Recep Tayyip Erdogan je zaradi nesreče odpovedal obisk v Albaniji in bo danes obiskal Somo, ki se nahaja približno 230 kilometrov južno od Carigrada. Premier je iz Ankare že izrekel sožalje družinam umrlih. Ob premogovniku se je sicer zbralo na stotine ljudi, številni med njimi so še vedno v strahu za svoje svojce.
Premogovniško podjetje Soma Komur je v izjavi za javnost zatrdilo, da so v premogovniku veljali maksimalni varnostni ukrepi in da so izvajali inšpekcije. Nasprotno je eden od rudarjev za AFP povedal, da delavci pod zemljo niso bili zaščiteni, da niso v jaških izvajali nobenih varnostnih ukrepov, da so sindikati zgolj "lutke" in da vodstvo skrbi le denar.
Minister Yildiz je zatrdil, da bodo - če bodo odkrili, da je bila za tragedijo kriva kakršnakoli malomarnost - odgovorne kaznovali.
Eksplozije in udori v turških rudnikih so precej pogosti, še posebej slabe so razmere v zasebnih rudnikih, kjer pogosto ne spoštujejo varnostnih predpisov, piše AFP. Doslej najhujša rudniška nesreča v državi se je zgodila leta 1992, ko je v eksploziji plina v rudniku v Zonguldaku umrlo 263 delavcev.
Soma je sicer med glavnimi nahajališči lignita v Turčiji. Na območju živi kakih 100.000 ljudi, ki se preživljajo predvsem z delom v premogovnikih in v termoelektrarnah na lignit.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost