Slovenski vojaki so se tako po odločitvi obrambnega ministra Romana Jakiča iz Afganistana vrnili mesec dni prej, kot je bilo prvotno načrtovano. V Heratu na zahodu Afganistana so sicer opravljali naloge svetovanja afganistanskemu inženirskemu bataljonu, korpusnemu poveljstvu in policijskim enotam afganistanskih varnostnih sil ter zagotavljali nacionalno logistično podporo.
Delovali so tudi v sestavi poveljstev sil Isaf, kjer bodo štirje pripadniki Slovenske vojske delo nadaljevali do druge polovice junija - dva v Kabulu in dva v Heratu. Misija v Kabulu se bo nato zaključila, v poveljstvu Isafovih sil na zahodu v Heratu pa bo prišlo še do zadnje menjave in še dva pripadnika bosta počakala na konec misije Isaf.
"Ostajamo torej do konca v Heratu z našimi zavezniki, predvsem Italijani in z njimi bomo konec leta zaključili misijo, kot je bilo predvideno. Torej skupaj notri, skupaj ven. Slovenska zastava se bo spustila skupaj z ostalimi 31. decembra 2014," je za STA povedal načelnik generalštaba SV, generalmajor Dobran Božič. "Bil sem ponosen na vse naše fante in dekleta v zadnjih desetih letih po opravljeni nalogi. Po drugi strani pa moram priznati, da sem tudi žalosten, saj je bila to misija, ki je dala veliko kvalitet Slovenski vojski. Ampak misija se je uspešno zaključila, vsaj za slovenske pripadnike, torej vsi so se vrnili domov v enem kosu," je dodal načelnik.
Pojasnil je še, da je Slovenska vojska tudi že uspešno umaknila vso oborožitev in opremo iz Afganistana. "Praktično smo glavnino vse opreme uspešno vrnili že lani septembra," je pojasnil načelnik Božič. Vrnjeni so bili tudi osemkolesni oklepniki (svaruni oz. patrie), še zadnje kose opreme pa so pripeljali v ponedeljek z Natovim transportnim letalom C-17, je dodal.
S tem se praktično zaključuje sodelovanje Slovenske vojske v operaciji Isaf, ki se uradno zaključuje s koncem leta. Misija se je uradno zagnala po strmoglavljenju talibanskega režima konec leta 2001, slovenski vojaki pa so se ji pridružili leta 2004. Skupno je po podatkih SV v silah Isaf sodelovalo 1296 slovenskih vojakov in vojakinj.
Sledi nova misija
Misiji Isaf naj bi sledila nova zavezniška misija, ki pa naj bi bila namenjena predvsem mentoriranju in svetovanju afganistanskim varnostnim silam, ne pa bojnemu delovanju. Toda ta misija "post-Isaf" formalno še visi v zraku, saj Afganistan še ni podpisal ustreznega sporazuma; po pričakovanjih naj bi to storil novi predsednik, ki pa še ni znan, saj volilni proces še ni zaključen.
Kot je pojasnil Božič, se v SV na to misijo "pripravljajo, tako kot naši zavezniki". "Imamo strukture, ki so sposobne opraviti naloge, ampak še čakamo na odločitev politike. Zato kakih večjih načrtovalnih aktivnosti tudi nismo začeli. Dokler nimamo jasne usmeritve politike torej ne želimo ničesar prejudicirati," je poudaril.
Sicer pa potekajo pogovori, da bi bila Slovenija prisotna z do 15 pripadniki, ne nujno zgolj vojakov, je še pojasnil Božič in dodal, da si podobno kot ostali zavezniki v Natu želi, da bi čimprej prišlo do podpisa omenjenega sporazuma in da potem lahko sprožijo ustrezne priprave na misijo.
"Vloga naših koalicijskih sil pa bi bila izključno pomoč pri usposabljanju in mentoriranje. In še to v manjšem obsegu kot danes, ko si z afganistanskim vojakom, ki si ga mentoriral in učil, odšel tudi na izvajanje aktivnosti, torej z ramo ob ramo. Tega zdaj ne bi bilo več," je še pojasnil načelnik. "Tudi Afganistance sicer zanimajo zdaj predvsem specialne sile, združeno bojevanje, torej načrtovanje združene uporabe topništva, letalstva, se pravi bolj kompleksne zadeve," je še dodal.