Slovenija

Tujci po Jankovićevi zmagi napovedujejo vladno krizo v Sloveniji

STA/mv
26. 4. 2014, 15.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

O kongresu Pozitivne Slovenije (PS) in izvolitvi Zorana Jankovića za predsednika stranke danes na spletnih portalih poročajo predvsem avstrijski in nemški mediji. Pri tem izpostavljajo veliko verjetnost, da bo prišlo do razpada koalicije in nove vladne krize v Sloveniji.

Ustanovitelj Pozitivne Slovenije Zoran Janković je izzval premierko Alenko Bratušek in zmagal. Vladna koalicija se je tako znašla pred razpadom, piše avstrijski časnik Der Standard. Ne samo Bratuškova, v primeru Jankovićeve zmage sta tudi koalicijski partnerki DeSUS in Državljanska lista (DL) napovedali, da z Jankovićem ne bosta sodelovali. Slednji po volilni zmagi leta 2011 ni uspel sestaviti koalicije, v začetku 2013 pa se je moral zaradi obtožb o korupciji začasno umakniti kot predsednik stranke. Izgube oblasti Janković nikoli ni prebolel in se že več mesecev poskuša vrniti na čelo stranke, kar mu je v noči na soboto tudi uspelo, piše avtorica Adelheid Wölfl. Wölfl pri tem povzema tudi izjave Bratuškove na kongresu in spomni, da je 44-letni premierki uspelo to, kar ni uspelo njenim predhodnikom, namreč Slovenijo gospodarsko in politično v določeni meri znova spraviti na noge. Pod zelo pragmatično vodeno vlado Bratuškove je bila ustanovljena slaba banka, na katero so bila prenešena slaba posojila, Slovenija pa se je tako izognila pomoči trojke. Brez Bratuškove verjetno tudi ne bo več zaupanja v vladni koaliciji. Zato je jeseni najverjetneje pričakovati predčasne volitve, ki bi pravzaprav morale potekati šele leta 2015. Malo verjetno je, da bo Bratuškova sprejela "ponudbo" Jankovića in ostala premierka, medtem ko bo on vodil stranko, še dodaja avtorica. Sloveniji se obeta nova vladna kriza, pa poroča avstrijska televizija ORF. Razlog za to je poraz premierke Alenke Bratušek na volitvah za predsednika najmočnejše vladne stranke Pozitivne Slovenije. ORF pri tem pojasnjuje, da je do boja za oblast med njo in zmagovalcem Jankovićem prišlo zaradi osebnih in političnih nasprotij. Janković je politični boter Bratuškove, vendar je bil njun odnos že dlje časa načet. Janković nasprotuje načinu sanacije bank in načrtovani privatizaciji, v kar je Bratuškova privolila upoštevajoč zahteve ostalih koalicijskih partnerjev.

Janković je zmagal s spretnim govorom

Besede Bratuškove, da v primeru izgube podpore v stranki ne more nadaljevati z vodenjem vlade, pri članih stranke niso učinkovali. Te je znal Janković s svojim spretnim in spravnim govorom veliko bolje mobilizirati, še poroča ORF in ob tem navaja, da je malo verjetno, da bo zaradi poraza vidno prizadeta Bratuškova prisluhnila Jankovićevemu pozivu in ostala premierka. Slovenija je tako znova zdrsnila v politično krizo, ki si jo zaradi svojega težkega socialnega položaja ne more privoščiti. Z naslovom Jankoviću uspela vrnitev in nova kriza je prispevek o kongresu PS na spletni strani objavil tudi avstrijski časnik Die Presse, ki pa v glavnem povzema poročanje avstrijske tiskovne agencije APA.

Nemci napovedujejo razpad koalicije

Da slovenski vladni koaliciji grozi razpad, poroča tudi nemški časnik Der Spiegel, ki na kratko opiše dogajanje na kongresu PS in politični uspeh Jankovića na parlamentarnih volitvah leta 2011. Pri tem se sklicuje na poročanje nemške tiskovne agencije dpa in francoske AFP. Prispevek s podobnim naslovom je na novičarskem portalu objavila tudi nemška televizija ARD Tagesschau, ki med drugim navaja, da je 44-letna Bratuškova v primeru poraza zagrozila z odstopom, vendar tega za zdaj še ni podala. Ob tem tudi spomni, da je Bratuškovi s pomočjo privatizacije, strogih varčevalnih in reformnih ukrepov ter s finančno pomočjo bankam uspelo, da se je Slovenija izognila pomoči trojke. V Sloveniji premierki ni uspelo na volitvah za predsednico stranke, poroča Handelsblatt. Ob tem še dodaja, da je Bratuškova v primeru poraza napovedala odstop s položaja in da so septembra možne predčasne volitve. Nemški časnik, ki sicer povzema poročanje dpa o kongresu PS, ob tem navaja tudi izjavo predsednika GZS Sama Hribarja Miliča za STA, da bo zamenjava na čelu PS še povečala politično nestabilnost v državi. "V Sloveniji je strankarski veteran premagal svojo politično rejenko. Premierka Bratuškova je v tem primeru zagrozila z odstopom. Bo držala besedo?" se sprašuje švicarski Neue Zürcher Zeitung (NZZ), ki povzame na kratko dogajanje na kongresu PS. Po napovedi, da bo v primeru poraza odstopila s premierskega položaja, se je že oglasila najpomembnejša koalicijska partnerka DL in zahtevala predčasne volitve. Te je pričakovati septembra, med drugim navaja NZZ.

Tudi Američani niso optimistični

Ameriški poslovni portal Bloomberg v prispevku Borisa Černija poroča, da se je s porazom Alenke Bratušek v tekmi za položaj predsednice PS povečala možnost predčasnih volitev. To in pa Jankovićeva zmaga bi lahko ustavilo program privatizacije in povišalo stroške zadolževanja države. Portal ob tem povzema besede Bratuškove, da se ne vidi več na čelu vlade, če ne bo imela podpore v stranki, ter napovedi koalicijskih partnerjev, da bodo v primeru Jankovićeve zmage zapustili vladno koalicijo.