Napetost pred kongresom PS, ki bo prihodnji petek, se stopnjuje, saj bo rezultat vplival tudi na obstoj koalicije. Za predsedniški stolček se bosta pomerila prvi predsednik PS Zoran Janković ter aktualna vodja stranke in premierka Alenka Bratušek. Nekateri v PS so že ocenili, da ima Janković kot ustanovitelj stranke na kongresu več možnosti kot Bratuškova.
Stopnjujejo se tudi špekulacije o možnih scenarijih na oziroma po kongresu. Pojavljajo se ugibanja, ali bi PS utegnila preložiti glasovanje in celo ponoviti ali znova odpreti kandidacijski postopek za predsednika stranke. S tem naj bi Bratuškova lahko ostala premierka, Janković župan prestolnice, na vrh PS pa bi se zavihtel nekdo tretji.
Možnih scenarijev je več, a če stranko znova prevzame Zoran Janković, najverjetneje sledijo predčasne volitve.
Janković je denimo v sredo dejal, da ima PS lahko "premierko, župana Ljubljane in nekoga, ki bo vodil stranko". A po neuradnih informacijah je takšen scenarij vendarle malo verjeten, saj naj bi šla Bratuškova na kongresu na "vse ali nič".
Tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec je po današnji seji vlade ocenil, da je to nerealno, že zato, ker da je Bratuškova "zelo jasno povedala, da v primeru poraza na kongresu PS odstopa s položaja predsednice vlade".
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Prvak DL Gregor Virant, ki aktualnega dogajanja v največji vladni stranki kar nekaj časa ni komentiral, pa je danes za STA ponovil, da je stališče njegove stranke jasno: "Ne bomo sodelovali v koaliciji s strankami, ki jih vodijo posamezniki, ki jih bremenijo sumi korupcije, ugotovljeni s strani državnih organov. To načelo bomo uveljavljali odločno in dosledno," je zapisal.
Podpredsednik SD Dejan Židan pa je še pred sejo vlade dejal, da se nima pravice vmešavati v razmere oziroma vodstvo v PS, saj ima vsaka stranka predsednika, za katerega se odloči. A dejstvo je, da "če bo Janković vnovič predsednik PS, od tistega trenutka vlade več ni". Sam si želi vedeti, ali ima Bratuškova za sabo poslance PS ali ne. To je edino vprašanje, ki je po Židanovem mnenju vezano na aktualno vlado.
Medtem naj bi se nesoglasja pojavljala tudi v drugi največji vladni stranki, vendar zaradi kandidatne liste za evropske volitve, o kateri bosta danes odločila predsedstvo in konferenca SD. Kolegij predsednika namreč predlaga, da za nosilca liste imenujejo prvaka SD Igorja Lukšiča, za njim pa sedanji evropski poslanki Tanjo Fajon in Mojco Kleva Kekuš.
Javno pa je Lukšiča v pismu članom predsedstva SD kritiziral član SD in nekdanji poslanec Luka Juri. Predsedstvu je predlagal, naj na vrh liste uvrsti sedanji evropski poslanki, ki da bi lahko pritegnili več glasov kot predsednik, ki dan za dnem uživa nižjo podporo.
"Luka Juri je znan po tem, da ima svoje mnenje, tako je tudi prav," se je na to danes odzval Židan in poudaril, da SD kot stranka dopušča "takšna in drugačna" mnenja. A po njegovih besedah je dejstvo, da je kolegij predsednika soglasno potrdil listo. Vrstni red je predlagal Lukšič in stališče tudi argumentiral, na kolegiju pa so ga soglasno podprli, je dodal Židan.