Z vložitvijo zaupnice bo počakala na nedeljski sestanek koalicije. Na vprašanje, na kaj bo vezala zaupnico, pa je odgovorila, da morda na zakon za izvedbo takrat dogovorjenih ukrepov, ki so potrebni zaradi izpada proračunskih prihodkov po padcu zakona o davku na nepremičnine. Mogoče pa jo je vložiti tudi tako, da je ne vežeš na nič, je dejala.
"Prav je, da po vsem, kar se je naredilo v zadnjem času, preverim, ali še imam zaupanje 46 poslancev, da peljem Slovenijo v še lepšo prihodnost," je poudarila premierka.
Kot je pojasnila, je treba konsolidirati delo znotraj koalicije. Vse preveč je bilo namreč po njenih besedah pogajanj in dogovorov preko medijev. "A konsolidirati koalicijo je mogoče le, če je to soglasje strank, ki znajo znotraj sebe razločiti glasove prihodnosti od odmevov preteklosti," je dejala.Ob tem je priznala, da "tudi v PS že nekaj časa ne gledamo naprej". Treba pa je gledati naprej, zato bo izvršnemu odboru predlagala čimprejšnji sklic kongresa stranke, na katerem bo kandidirala za predsednico stranke. Kot njen protikandidat bo vnovič kandidiral tudi prvi predsednik stranke Zoran Janković. Bratuškova ne ve, ali bi bilo mogoče kongres izpeljati pred evropskimi volitvami, ocenjuje pa, da bi bilo to morda bolje. "Le z jasnim mandatom vsak v svoji stranki in z jasnim soglasjem cele vlade lahko Slovenijo še privedemo iz te vsekakor težko obvladljive negotovosti," je prepričana premierka. Pri tem pa ugotavlja, da kriza ni več svetovna, ampak predvsem slovenska in to ne gospodarska, ampak politična. Glede današnjega glasovanja o interpelaciji zoper notranjega ministra Gregorja Viranta je premierka dejala, da je PS demokratična stranka, kjer se poslanci lahko in se odločajo brez navodil in pritiskov. Dejstvo pa je, da se poslanska skupina kot celota odloči, kaj bo v določenem primeru naredila. "Tisti, ki se bodo odločili drugače - če se bodo - se pač bodo, to je njihova pravica in tudi odgovornost," je dejala premierka.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
O nedavnem sestanku, na katerem naj bi Janković poslance PS prepričeval, naj podprejo interpelacijo zoper Viranta, pa je dejala, da se člani stranke večkrat dobivajo - to ni bil ne prvi ne zadnji sestanek. Janković ima pravico do kritike, pravico biti nezadovoljen, ni pa član vlade. Kot drugim, pa tudi njemu odgovarja, naj pogleda rezultate, ki so po njenem mnenju večji, kot je marsikdo pričakoval. Sicer pa se je pred novinarsko konferenco sestala s poslanci PS, a bolj kot o Virantu so se pogovarjali o tem, kaj bodo naredili naprej. Predstavila jim je ukrepe, ki jih bo v nedeljo predstavila še ostalim koalicijskim partnerjem.
Med možnimi ukrepi, o katerih se lahko dogovorijo, je Bratuškova navedla ukrepe tako na strani prihodkov kot odhodkov. Pri odhodkih so denimo prihranki možni v širšem javnem sektorju. "Posredni proračunski uporabniki, torej javni zavodi, javne agencije in javni skladi, razpolagajo z ogromnimi kumulativnimi presežki in prav v tem delu bomo iskali prihranke," je dejala. Zvišanja davka na dodano vrednost ne bo predlagala, je zagotovila. Je pa po njenem mnenju možno skleniti dogovor znotraj koalicije, da se davek zviša, hkrati pa za enak znesek razbremeni stroške dela. "To je edina alternativa, o kateri smo se v PS pripravljeni pogovarjati, da okrepimo konkurenčnost našega gospodarstva," je dejala. Bratuškova je sicer poudarila, da je vlada v letu dni uspela narediti marsikaj. "Najpomembneje pa je, da nismo več v pasti finančnih špekulantov, kdaj bodo svoje plenjenje lahko začeli v naši državi," je dejala. Torej je svojo največjo obljubo državljanom in državljankam izpolnila.
Gospodarstvo se krepi, napovedi za letos so pozitivne, je nadaljevala. Zaposlenost se povečuje, podatki za marec so zelo spodbudni. Tudi obrestne mere za naše zadolževanje so rekordno nizke, je nanizala.