Slovenija

Morska gladina naj bi se zvišala za do 82 centimetrov

STA/M.J.
31. 3. 2014, 10.14
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Naraščajoče količine emisij ogljikovega dioksida povečujejo tveganja za poplave, lakoto, konflikte in migracije, v danes predstavljenem poročilu opozarjajo strokovnjaki Medvladnega foruma o podnebnih spremembah (IPCC). Ob tem izpostavljajo velike stroške, ki jih za države prinašajo podnebne spremembe.

Wikipedia

Po ocenah strokovnjakov bi lahko podnebne spremembe povzročile na tisoče milijard dolarjev škode tako glede ekosistemov kot tudi na premoženju, negativni učinek pa se bo povečal z vsakim dodatnim zvišanjem temperature za eno stopinjo Celzija.

IPCC je že v septembrskem poročilu opozoril, da se bodo temperature na svetovni ravni do konca stoletja zvišale od 0,3 do 4,8 stopinje Celzija, morska gladina pa naj bi se zvišala od 26 do 82 centimetrov.

"Povečan obseg segrevanja povečuje verjetnost hudih in nepovratnih učinkov," so znanstveniki in vladni predstavnik zapisali v najnovejšem poročilu IPCC, o katerem so se v nedeljo po večdnevnih pogajanjih dogovorili v japonski Jokohami.

Kot so še opozorili, bi podnebne spremembe lahko spremenile vzorce padavin, kar bi predvsem za Evropo in Azijo pomenilo večjo grožnjo poplav, medtem ko bi se na sušnih in gosto poseljenih območjih povečalo tveganje za sušo, vse to pa bi med drugim negativno vplivalo na kmetijstvo in zdravje ljudi.

Uničevalne posledice podnebnih sprememb bi prav tako lahko vodile v migracije in iskanje novih poselitvenih območij, hrane in vode, posledično pa tudi v nestabilnosti in konflikte. Tovrstna tveganja bi države lahko zmanjšale s takojšnjim in drastičnim zmanjšanjem količin ogljikovega dioksida, so še izpostavili v poročilu, ki ga povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Poročilo je drugi del trilogije o vzrokih, posledicah in rešitvah podnebnih sprememb, ki naj bi predstavljala pomembno osnovo pri oblikovanju okoljskih politik. Prvi del te trilogije je IPCC predstavil septembra lani v Stockholmu, tretji del pa bodo objavili predvidoma aprila v Berlinu.

Ameriški državni sekretar John Kerry je po objavi poročila dejal, da so napovedi zaskrbljujoče in kličejo k ukrepanju. "Če ne bomo ukrepali odločno in hitro, nam znanost pravi, da sta naše podnebje in način življenja dobesedno ogrožena," je dejal Kerry.