Preiskava, ki jo je usmerjalo kranjsko okrožno državno tožilstvo je potekala v smeri utemeljitve sumov storitve kaznivih dejanj Zloraba položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti po 240. členu Kazenskega zakonika. Za kaznivo dejanje se storilec kaznuje z zaporom do 8 let.
Dve osebi sta osumljeni, da sta junija leta 2009 pri vodenju banke z zlorabo položaja družbi, ki se na Gorenjskem ukvarja z energetiko in naložbami, po pogodbi najprej odobrila preko 18 milijonov eurov kredita, s katerim je ta družba financirala nakup več sto tisoč delnic druge banke, potem pa je s to isto družbo še isti dan sklenila tudi opcijsko pogodbo, ki ji je omogočala kasnejši odkup teh delnic.
S sklenitvijo te pogodbe sta osumljenca družbi omogočila, da banki kasneje brez tveganja proda tako parkirane delnice, saj banka sama za tak nakup še ni imela dovoljenja Banke Slovenije, niti ni bilo gotovo, da bi ga v skladu s predpisi sploh lahko pridobila. Zahtevo za izdajo dovoljenja za pridobitev kvalificiranega deleža v drugi banki je kreditodajalka pri Banki Slovenije vložila šele konec leta 2009, dobila pa ga je v začetku leta 2010.
Banka do konca leta 2009 tudi ni izvršila opcije nakupa delnic od družbe, s katero je imela sklenjeno pogodbo. Zato sta osumljenca sklepala dodatke k opcijski pogodbi, s katerimi je vodstveni organ banke spreminjal samo roke za izvršitev opcije, hkrati pa izvršilne cene delnic ni prilagajal njihovi tržni ceni, ki je medtem ves čas padala. Po juniju 2010 je dodatke k opcijski pogodbi podpisoval tudi tretji osumljenec.
Banka je sklenjeno opcijsko pogodbo z dodatki izvršila šele v sredini leta 2011, zaradi nižje cene delnic pa so osumljenci s tem nakupom banki povzročili približno 10,5 milijona evrov visoko premoženjsko škodo. Istočasno pa si je družba z Gorenjske s parkiranjem delnic pridobila okoli 120.000 evrov protipravne premoženjske koristi.