Ob šolskem dvorišču imajo nezavarovani kovinski steber visokonapetostnega daljnovoda, po katerem, kot pravijo tamkajšnji krajani, občasno vadijo svoje plezalne spretnosti.
Rajko Kotnik, ki je član samoorganizirane četrtne skupnosti Radvanje, je za Svet24 povedal, da je steber daljnovoda skoraj na šolskem dvorišču. „Od glavnega vhoda je oddaljen le kakšnih deset ali največ petnajst metrov, zavedamo pa se, da gre za okolju škodljivo zadevo. Steber, ki je nezavarovan, zagotovo oddaja elektromagnetno sevanje, poleg tega pa smo bili ob zadnih vremenskih ujmah z žledom in mrazom priča, da so padali kot karte. Našo iniciativo po odstranitvi oziroma prestavitvi za kakšnih sto metrov smo naslovili na Elektro Maribor, a zaenkrat brez uspeha,“ pojasnjuje Kotnik, ki poudarja, da ne bodo odnehali, dokler stebra ne umaknejo.
Na Elektru Maribor so krajanom po poročanju nekaterih medijev med drugim odgovorili, da ima daljnovod vsa dovoljenja za obratovanje, meritve, ki so bile opravljene v zadnjem obdobju, pa ne presegajo mejnih vrednosti, določenih z veljavno zakonodajo. In ker naj bi po novem energetskem zakonu 110-kilovoltni vodi prešli v last in upravljanje sistemskega operaterja prenosnega omrežja, torej ne več družbe Elektro Maribor, bodo v okviru svojih pooblastil nadaljevali aktivnosti pri iskanju primerne rešitve.
Kako je nevarno, če imaš na dvorišču steber visokonapetostnega daljnovoda, smo povprašali upokojenega elektrikarja Jožefa Kovačiča. Dejal je, da vsak daljnovod oddaja sevanje, sicer pa bi tudi pričakoval, da bi bil vsaj zavarovan, saj je lahko plezanje po stebrih višje od dveh ali treh metrov smrtno nevarno.