Slovenija

Vsak četrti otrok se uči igrati klavir, vsak deseti violino ali kitaro

STA/M.J.
2. 3. 2014, 09.38
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

V Sloveniji je bilo ob začetku šolskega leta 2013/14 v osnovno glasbeno in plesno izobraževanje vključenih približno 25.500 učencev, kar je približno enako kot v prejšnjem šolskem letu. Vsak četrti se uči igrati klavir, vsak deseti violino ali kitaro, so podatki republiškega statističnega urada (Surs).

Andrej Križ

V šolskem letu 2013/14 se je v predšolsko glasbeno vzgojo vpisalo 562 otrok, v glasbeno in plesno pripravnico skupaj 3008 otrok, v program glasba 20.676, v program ples pa 1296 otrok in mladostnikov. Med vsemi vpisanimi v omenjene programe je bilo 88 odstotkov osnovnošolcev.

Ne glede na neznatne spremembe v skupnem številu vpisanih v zadnjih nekaj letih pa podatki po navedbah Sursa kažejo, da že nekaj let zapored upada vpis učencev v predšolsko glasbeno vzgojo. Glede na prejšnje šolsko leto se je število vpisanih v ta program zmanjšalo za 13 odstotkov, glede na šolsko leto 2010/11 pa za 23 odstotkov.

Manj učencev kot prejšnje šolsko leto se je vpisalo tudi v program ples (za dva odstotka). Hkrati pa se je več učencev kot prejšnje šolsko leto vpisalo v program glasbena pripravnica (za tri odstotke) in v program plesna pripravnica (za odstotek).

Največ v glasbene šole vpisanih otrok se uči igrati na glasbila s tipkami; drugo največjo skupino sestavljajo učenci igranja na pihala, tretjo pa tisti, ki se učijo igrati na godala. Od posameznih glasbil je po številu učencev prvi klavir, sledita pa violina ali kitara (klavir se uči igrati povprečno vsak četrti, violino ali kitaro pa vsak deseti učenec).

Zanimanje za igranje klavirja je med mladimi v zadnjih nekaj letih nekoliko upadlo (vpis je bil glede na šolsko leto 2010/11 manjši za 1,7 odstotka), upada pa tudi zanimanje za učenje igranja na harmoniko, kljunasto flavto in tubo. A se v zadnjih nekaj letih zanimanje za nekatera druga glasbila tudi povečuje, kot za kitaro, violino, flavto in klarinet.

Od skupaj 3256 učencev jih je nižjo stopnjo glasbenega in plesnega programa končalo 2533, višjo stopnjo pa 723. Med njimi je bilo največ tistih, ki so igrali klavir.

V šolskem letu 2012/13 je bilo v glasbenih šolah zaposlenih 1964 učiteljev in 60 korepetitorjev; učencev, ki so jih ti poučevali, pa je bilo 25.756. En učitelj je torej poučeval povprečno 13 (12,7) učencev.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov