Slovenija

Na ESS dogovor o pripravi ukrepov za zajezitev odlivov v davčne oaze

STA
28. 2. 2014, 17.29
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Ekonomsko-socialni svet (ESS) je na današnji seji razpravljal tudi o ukrepih za preprečevanje odlivov denarnih sredstev v davčne oaze. Socialni partnerji so se dogovorili, da vlada preuči različne podatke, pogoje, mehanizme in procese ter pripravi dopolnitve obstoječe zakonodaje, ki bi odpravile anomalije in zajezile odlive.

Kot je po seji za STA opozoril Drago Ščernjavič iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), že od leta 1991 iz Slovenije v davčne oaze denar "odteka v potokih", a se v zvezi s tem ni storilo praktično še ničesar.

Ob tem je izpostavil več podatkov, med drugim študijo ameriškega ekonomista, ki so jo povzeli tudi Svetovna banka, Mednarodni denarni sklad, Banka za mednarodne poravnave in nekatere centralne banke. Iz nje je po njegovih besedah razvidno, da je Slovenija med 139 državami po odlivih v davčne oaze na 32. mestu.

Po podatkih Davčne uprave RS (Durs) iz leta 2010 so odlivi iz Slovenije v davčne oaze samo v enem letu znašali 1,6 milijarde evrov. Prilivi so bili medtem pri 902 milijonih evrov.

Nadzor oz. ukrepanje zaradi odlivov sicer močno otežujejo davčne in bančne tajnosti, je opozoril Ščernjavič.

Poleg tega je, kot je dejal, neučinkovita tudi EU. Potem ko je Evropski parlament maja lani potrdil poročilo o boju proti davčnim goljufijam, utajam in oazam, s tem pa celo vrsto priporočil, se namreč glede na njegovo osebno preverjanje ni zgodilo nič, je dejal.

Ivan Jani Ulaga iz Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) se je strinjal, da je slovenska zakonodaja na tem področja pomanjkljiva, za STA pa je izpostavil, da je tudi zaradi tovrstnih problemov položaj v Sloveniji tako slab, kot je. Tudi zaradi takšnih anomalij je propadlo velikih malih gospodarskih subjektov, je prepričan.

Sindikalna in delodajalska stran sta tako danes delili mnenje, da bi bilo treba zagotoviti ustreznejšo zakonodajo.

ESS je v tej luči danes sklenil, da vlada preuči domače in tuje podatke o odlivih v davčne oaze, ki naj bi bili zelo različni, ter pogoje, mehanizme, procese ipd. Na podlagi tega naj bi nato pripravila dopolnitve obstoječe zakonodaje, denimo zakona o davčnem postopku.

A predstavniki delojemalcev menijo, da bo to le "kaplja v morje", da je potreben poseben sistemski zakon, ki bi vzpostavil pogoje za vračilo sredstev v Slovenijo. Sindikati so, tako Ščernjavič, že pripravili zelo razdelan koncept rešitev, s katerim pa bodo počakali, dokler svojih rešitev ne predstavi vlada.

ESS naj bi se na to temo spet sestal čez nekaj tednov.