Bodo plače nižje?
Ko se je Slovenija prejšnji teden znašla v uničujočem ledenem objemu narave, so bili, kot že tolikokrat poprej, prostovoljni gasilci tisti, ki so reševali ljudi in premoženje ter s svojo nesebičnostjo in trdim delom preprečili, da bi bila katastrofa še hujša. Ob njih so se v najtežjih dnevih fotografirali vsi najpomembnejši predstavniki oblasti: Alenka Bratušek, Roman Jakič in ne nazadnje predsednik države Borut Pahor. Čeprav je ves slovenski politični vrh delodajalce pozval, naj bodo strpni do odsotnosti ljudi, ki na terenu pomagajo odpraviti posledice ledene ujme, so bili odzivi zaposlovalcev različni.
V zakonih vlada zmeda.
Nekateri so sledili pozivu, drugi razumevanja niso imeli. Kar nekaj prostovoljcev je tako izkoristilo neplačani dopust, da so lahko pomagali. "Ti ljudje se morejo vrniti na delovna mesta. Najprej je torej treba urediti sivo področje prostovoljnega dela gasilcev, civilne zaščite in vseh, ki se odrekajo delu zato, da pridejo solidarnostno pomagat, z delodajalci pa tega nimajo urejenega tako, kot bi bilo treba. To pa je stvar, ki zadeva zakonodajalce in vlado," je dejal Borut Pahor, medtem ko je skupaj s prostovoljci na območju Postojne čistil odpadno vejevje. Na ministrstvu za delo so nam razložili, da plačano odsotnost z dela zaradi dolžnosti zaščite, reševanja in pomoči ureja tudi zakon o delovnih razmerjih, a je treba glede nadomestila plače in povračila drugih stroškov v zvezi z opravljanjem funkcij, kot je prostovoljno delo, upoštevati posebne predpise, kjer so urejene določene funkcije oziroma obveznosti. Tako v zakonu o gasilstvu piše, da prostovoljnega gasilca zaradi udeležbe na intervenciji ali na usposabljanju delodajalec ne sme odpustiti, razporediti na drugo delovno mesto ali pa ga kako drugače oškodovati. ''Prostovoljnemu gasilcu po zakonu med intervencijo pripada tudi nadomestilo plače, ki ga izplača delodajalec v breme občine. Na ministrstvu za delo pa menijo, da so v vsakem posameznem primeru merodajna določila kolektivnih pogodb ali pa kar osebni dogovor vsakega posameznika z delodajalcem. Kot nam je povedal gasilec Jure Kavčič iz PGD Črni Vrh, meni, da jim po zakonu pripadajo štirje dnevi izrednega plačanega dopusta. Sam pri delodajalcu, podjetju Kolektor iz Idrije, ni imel nikakršnih težav.
Pahor meni, da bi zadevo morala urediti vlada.
Sama odsotnost z dela torej ni problematična. A kakšne plače lahko prostovoljci pričakujejo naslednji mesec oziroma komu bodo delodajalci naprtili strošek manjkajočih delavcev? Državi, lokalni skupnosti ali pa bodo breme prenesli kar na delavca? Pri odpravljanju posledic ledene ujme je namreč sodelovalo kar 1250 prostovoljcev, ki so na terenu opravili kar 50.000 prostovoljnih ur. Očistili so več kot 5000 kubičnih metrov vejevja in več kot 1000 kilometrov cest. In delo še ni končano. Po oceni predsednika Pahorja bo potrebno še kar nekaj mesecev prostovoljnega dela. "Da bi prostovoljci iz vse Slovenije v domačem okolju ali drugod pomagali narediti to deželo, ki je sicer lepa, a zdaj tudi ranjena, spet urejeno, bo potrebna cela pomlad," je opozoril.