Slovenija

Sporna lestvica slovenskih šol povzročila razburjenje in tožbe

STA
12. 2. 2014, 16.02
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Lestvica osnovnih in srednjih šol, ki jo je pripravila Alma Mater Europaea - Evropski center Maribor, služi izključno samopromociji avtorjev ter ne pove ničesar o kakovosti šol, menijo na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport. Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) pa zaradi lestvice preučuje možnost tožbe.

Arhiv Svet24

Lestvico šol je mednarodna fakulteta Alma Mater Europaea predstavila danes. Predstavnik fakultete Jurij Toplak je povedal, da je nepopolni seznam osnovnih šol, ki so razvrščene na podlagi rezultatov z Nacionalnega preverjanja znanja (NPZ) v zadnjih treh letih, odraz uspešnosti osnovnih šol na NPZ in ni nujno tudi odraz kakovosti šol.

Podatke, na podlagi katerih so pripravili lestvico, sta skupina zainteresiranih staršev in raziskovalna skupina pri fakulteti Alma Mater prejeli od Državnega izpitnega centra (RIC). Ker pa jim RIC še ni poslal vseh podatkov za osnovne šole za leti 2012 in 2013, je seznam nepopoln.

Na ministrstvu menijo, da lestvica kaže le, kakšna je bila v nekem trenutku raven znanja enega dela osnovnošolske in srednješolske generacije na točno določenem preizkusu znanja. "Poleg tega nikakor ne more veljati za leto 2014, saj v letu 2014 še nista bila izvedena niti nacionalno preverjanje znanja niti matura," so poudarili v sporočilu za javnost in seznam označili za lestvico, ki ne pove ničesar in za katero je najbolje, da utone v pozabo.

Metodologija fakultete ima več pomanjkljivosti, menijo na ministrstvu. "Sicer pa za oceno metodologije manjka najpomembnejši podatek - čemu naj bi tovrstna razvrstitev služila," so zapisali in dodali še, da zakon o maturi pravi, da se podatki iz letne analize o kakovosti mature ne smejo uporabiti za razvrščanje šol.

Odzvali so se tudi v Svizu in v sporočilu za javnost zapisali, da so zgroženi nad načinom razvrščanja šol na omenjeni lestvici. "Metodološko povsem nestrokovna obdelava podatkov, ki je številnim šolam naredila nepopravljivo krivico, je v nasprotju z zakonom o osnovni šoli in zakonom o maturi, ki eksplicitno prepovedujeta tovrstno razvrščanje šol," so pojasnili.

Sindikat zato s svojo pravno pisarno že preverja možnost tožbe proti fakulteti, ki po njihovem mnenju zavaja s podatki in krši zakone.

O problematiki uporabe oziroma zlorabe dosežkov učencev na nacionalnem preverjanju znanja in pri maturi je Sviz ministrstvo že nekajkrat opozoril, so pojasnili v sindikatu in poudarili, da je kakršnokoli enačenje rezultatov teh preverjanj s kakovostjo posameznih šol, še zlasti pa s kakovostjo dela učiteljic in učiteljev, neupravičen in nedopusten poseg v njihovo integriteto.

Sindikat od šolskega ministrstva zahteva, naj nemudoma pripravi popravke zakonov, ki bodo onemogočili zlorabo prepovedi enostranskih in zavajajočih razvrščanj šol, so še zapisali v sporočilu za javnost.