Muževič in Bratuškova sta se na današnjem sestanku primarno pogovarjala o problematiki v zdravstvu in resnosti razmer na tem področju, česar se po Muževičevih besedah zaveda tudi premierka. Kot pravi, je poslušala tudi nekatere njegove predloge oziroma rešitve, ki bi bile primerne za reševanje trenutnega stanja na področju zdravstva.
Premierka je na sestanku Muževiča vprašala tudi, če bi ga zanimal položaj zdravstvenega ministra, a ji je odgovoril, da bi se glede na svojo vizijo in cilje za to odločil le, če bi imel na voljo štiri leta mandata. "Za zdaj sem torej kandidaturo odklonil, sem pa rekel, da je morda dobro, da bi se apetiti javnosti omejili, saj korenita reforma zdravstvenega sistema ne bo možna, bi se pa nekatere stvari dejansko lahko uredile, denimo na področju omejevanja korupcije in stabilizacije javnega zdravstvenega sistema," je dejal.
O kakšnih drugih možnih kandidatih za ministra pa se Muževič s premierko, kot pravi, ni pogovarjal. "Sem imel pa občutek, da ima predsednica vlade že v mislih kandidate, ki bi bili lahko dobri, a ji nisem želel vsiljevati svojih pogledov in sem ji raje vsebinsko povedal, kaj bi bilo treba narediti," je dodal. Premierka mora odločitev o tem sprejeti sama in Muževič meni, da se dovolj dobro zaveda problematike, da bo njena odločitev prava.
Stolček ministra za zdravje tako ostaja prazen. To mesto za zdaj še pripada stranki DeSUS, zato bo veliko odvisno od dogovora med Bratuškovo in prvakom DeSUS Karlom Erjavcem. Sestati bi se morala danes, a je srečanje zaradi Erjavčeve bolezni preloženo na predvidoma prihodnji teden.
Medtem se v javnosti pojavljajo ugibanja o možnih kandidatih. Prvi mož zdravstvene blagajne Samo Fakin je danes dejal, da bi bilo najbolje, če bi ta resor prevzela državna sekretarka na zdravstvenem ministrstvu Brigita Čokl. Po njegovem mnenju namreč potrebujemo operativca in ne nekoga, ki se bo šest mesecev učil, kaj je sploh treba narediti.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Če bi Čoklova, sicer tudi celjska mestna svetnica DeSUS, dejansko postala nova ministrica za zdravje, bi torej DeSUS ohranil zdravstveni resor. A v tej stranki naj si tega resorja ne bi želeli ravno zaradi njegove zahtevnosti ter neenotnih stališč koalicije glede ureditve zdravstvenega sistema, zaradi česar je z mesta ministra za zdravje novembra lani odstopil tudi Tomaž Gantar.
Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša danes na vprašanje, ali bi bila Čoklova primerna za novo ministrico, ni odgovoril. Ponovil je le, da imajo v stranki več ljudi, ki bi bili pripravljeni prevzeti zdravstveni resor, a da bi bilo vendarle bolje, če to odgovornost prevzame nekdo iz največje koalicijske stranke.
"Še vedno trdim, da smo imeli pravega človeka na pravem mestu. Mogoče je bil Gantar bolj umirjen človek, je pa imel želje, poskuse in predloge. Na žalost ni uspeval, ker vemo, da je znotraj tega resorja ogromno različnih interesov, lobijev, korupcije," je dejal Jurša.
Ob tem meni, da morata stranki DeSUS tudi v prihodnje pripasti dva resorja, a v trenutnih razmerah "ni dobro, da si naložiš tako pomemben resor, kot sta zdravstvo ali delo". Zato bi bilo, tako Jurša, bolje imeti denimo urad za Slovence v zamejstvu in po svetu ali "mogoče obrambo". "Če si DeSUS, še ne pomeni, da moraš dejansko imeti samo resorje, ki so povezani s starejšo populacijo. V končni fazi bi lahko vodili tudi urad za mladino," je pripomnil.
Med imeni za možne kandidate za prvega moža v zdravstvu se sicer te dni omenjata tudi nekdanji minister za zdravje Dorjan Marušič in zdravnik Danijel Bešič Loredan.