Tako kot že pred dnevi na posvetu slovenske diplomacije na Brdu pri Kranju je Pahor poudaril, da je eksistencialnega pomena za prihodnost naroda in države, da Slovenija ostane v najbolj poglobljenem jedru Evropske unije. "V našem nacionalnem interesu je, da po svojih najboljših močeh prispevamo k temu, da Evropska unija živi dalje in da, v kolikor v prihodnosti lahko predvidevamo razvoj te Evropske unije v večih hitrosti, Slovenija ostane in okrepi svoj položaj v Evropi prve hitrosti," je dejal. To si je po njegovih ocenah treba prizadevati "skoraj za vsako ceno".
Razpad EU je slabša možnost za Slovenijo
Morebiten razpad EU se mu zdi manj verjetna in za Slovenijo slabša možnost, ki bi lahko privedla tudi do varnostnega konflikta. "V našem interesu je, da EU najde rešitve za poglobljeno sodelovanje. V našem interesu je, da smo del tega poglobljenega sodelovanja. V našem interesu je, da znamo sami definirati, kaj je tisto, kar je nujno za to, da se v Evropi oblikuje potrebna politična, gospodarska, socialna, bančna in druga enotnost in unija, in kaj je take narave, da za nas ni sprejemljivo, da bi bilo preneseno iz naših rok in našega odločanja v roke in odločanje na raven EU," je dejal.
Varnost ni trajna in samoumevna
Čeprav je varnostna ocena za Slovenijo zelo ugodna, Pahor meni, da se ne bi smeli zanašati na to, da je ta varnost trajna in samoumevna. "Moramo imeti profesionalno vojsko, ki je primerno opremljena, usposobljena in motivirana, da izpolni velike in zelo zahtevne naloge. Zdaj jih," je dejal in pojasnil, da sprejema komplimente drugih državnikov glede delovanja in vedenja Slovenske vojske na misijah.
Predavanja predsednika republike poveljniški strukturi Slovenske vojske o vidiku globalne varnosti in sodelovanju Slovenske vojske pri tem sta se med drugimi udeležila tudi minister za obrambo Roman Jakič in načelnik Generalštaba Slovenske vojske generalmajor Dobran Božič.