V združenju občin, ki so zahtevo vložili skupaj s pobudnikoma peticije proti davku, Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije in stranko SLS, med drugim izpostavljajo, da bo zakon posegel v avtonomijo lokalnih skupnosti in povzročil velik izpad njihovih finančnih virov.
Smrdelj je na današnji novinarski konferenci pred vložitvijo zahteve na ustavno sodišče v Ljubljani poudaril, da zakon z ukinitvijo nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, ki je z okoli 200 milijoni evrov predstavljal devet odstotkov vseh prihodkov občin, jemlje občinam avtonomijo ter krši evropsko listino lokalne samouprave in slovensko ustavo.
Hkrati bo država občinam z obveznostjo plačila davka naložila dodatno finančno obveznost v višini 30 milijonov evrov, ne bo pa zagotovila vira, pravi Smrdelj in dodaja, da se z zakonom občinam odvzema razvojni instrument.
Luknjo v državnem proračunu je treba krpati z nekim kriznim davkom, ki je bolj pošten do zavezancev, je še dodal Smrdelj.
Davek je nepošten, nepravičen in zavira razvoj malega gospodarstva, je opozoril podpredsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) in predsednik upravnega odbora zbornice Branko Meh. Vprašal se je, ali so načrtovalci tako sovražni do obrti ali so takšni nepoznavalci, saj, kot je opozoril, v obrti in podjetništvu ni več kaj vzeti.
Da zakon nalaga nove davke in obenem jemlje delo, je prepričan predsednik SLS Franc Bogovič. V tej drugi zahtevi za oceno ustavnosti omenjenega zakona vlagatelji dvanajstim členom očitajo 17 neskladij z ustavo. Predlagatelji opozarjajo, da je v zakonu med drugim kršeno načelo enakosti pred zakonom, načelo pravice do sodnega varstva in pravica do zasebne lastnine.
Bogovič je prav v teh dneh opozicijske poslance ter državni svet pisno pozval, naj preučijo in morebiti tudi dopolnijo še tretjo zahtevo za oceno ustavnosti ter prispevajo svoje podpise. V tretji zahtevi bodo izpostavili predvsem problematiko obdavčenja karitativne dejavnosti v prostorih verskih skupnosti.
Zakon, ki je začel veljati 1. januarja, je sicer na zahtevo stranke SDS že v ustavni presoji, kdaj se obeta tretja zahteva in kdo jo bo vložil, pa bo najverjetneje znano prihodnji teden.
Vložena že druga zahteva za oceno ustavnosti nepremičninskega zakona
Združenje občin Slovenije je danes vložilo zahtevo za oceno ustavnosti zakona o davku na nepremičnine skupaj s predlogom za začasno zadržanje izvajanja in absolutno prednostno obravnavo. Predsednik združenja Robert Smrdelj je poudaril, da obstaja velika verjetnost, da zakon pade. To je druga zahteva za oceno ustavnosti, napovedana je tudi tretja.