Brglez je pojasnil, da jasna podpora ne pomeni nujno, da bi se koalicija in opozicija poenotili, saj tega na tej točki niti ni pričakovati. Mora pa državni aparat delovati ustrezno. "Če je ta podpora jasna, potem obstajajo neke možnosti, da človek v celotnem postopku pride relativno daleč. Ali to pomeni, da pride povsem do konca, pa je težko reči," je dejal.
Pozitivno je, da regija Vzhodne Evrope, katere del je v ZN tudi Slovenija, še ni imela svojega generalnega sekretarja. Prav tako je po Brglezovih besedah pomembno, da je Türk že igral neko vlogo v ZN, in to tudi v času, ko je bila Slovenija v Varnostnem svetu ZN.
So pa Türkove možnosti odvisne tudi od ostalih kandidatov, ki se bodo še pojavili. Teh bo zagotovo več in tudi prihajali bodo iz različnih regij, je prepričan Brglez. Obenem pa so njegove možnosti odvisne od tega, kako bo ustrezal preostalemu članstvu ZN, zlasti velikim silam oz. stalnim članicam Varnostnega sveta.
Sicer pa je po njegovih besedah dobro, da ima Slovenija železo v ognju, sploh ob dejstvu, da glede na razmerja sil in najavljene kandidature nekje do leta 2030 sploh ni možnosti, da bi zopet kandidirala za nestalno članico Varnostnega sveta. "Tudi če ta zadeva ne uspe, je to lahko nekaj pozitivnega, nekaj, s čimer diplomacija lahko operira," je pojasnil. Če bi se izkazalo, da realnih možnosti za izvolitev nima, pa bi bilo kandidaturo po besedah Brgleza bolje pravočasno umakniti.
Vlada se je danes seznanila s Türkovo namero, da kandidira za generalnega sekretarja ZN, in kandidaturo podprla. Osebno podporo mu je že izrazila tudi premierka Alenka Bratušek.
Drugi petletni mandat generalnemu sekretarju ZN Ban Ki Moonu poteče 31. decembra 2016. Do volitev in imenovanja novega generalnega sekretarja bo prišlo v letu 2016, novi generalni sekretar pa bo mandat nastopil 1. januarja 2017.
Danilo Türk je leta 1992 postal prvi veleposlanik Slovenije na sedežu ZN v New Yorku, kot slovenski veleposlanik pa je v letih 1998 in 1999, ko je bila Slovenija nestalna članica, dvakrat predsedoval Varnostnemu svetu ZN. Takratni generalni sekretar ZN Kofi Annan je Türka leta 2000 imenoval za svojega pomočnika za politične zadeve, to funkcijo pa je opravljal več kot pet let.
"Türkova kandidatura lahko uspe le z jasno podporo državnega aparata"
Za kandidaturo Danila Türka za generalnega sekretarja Združenih narodov je pomembno, da je bivši predsednik v ZN že igral neko vlogo, meni Milan Brglez z ljubljanske Fakultete za družbene vede. Kot je opozoril, pa je nemogoče, da bi takšna kandidatura uspela brez jasne podpore državnega aparata.