POP TV je namreč v četrtek poročal, da je Nacionalni preiskovalni urad na tožilstvo poslal kazensko ovadbo zoper Janšo zaradi spornih nepremičninskih poslov s podjetjem Imos leta 2005. Po informacijah virov televizije bo tožilstvo zaradi suma, da je Imos preplačal vrednost Janševih zemljišč v Trenti in mu omogočil premoženjsko korist, verjetno zahtevalo sodno preiskavo. Naznanilo kaznivega dejanja policiji je po navedbah POP TV podala Komisija za preprečevanje korupcije.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Na poročanje televizije so se danes odzvali v SDS in poudarili, da so državni organi poslovali s podjetjem Imos v času vseh vlad, tako kot z ostalimi gradbenimi podjetji, ko so dobivala posle na razpisih. Ob tem v največji opozicijski stranki menijo, da informacija o kazenski ovadbi odpira drugo pomembno vprašanje: zlorabo institucij pravne države v politične namene. POP TV je namreč informacijo objavil na državni praznik, kar pomeni, da so na policiji ali tožilstvu informacijo za televizijo potrdili na dela prost dan, navajajo v SDS.
Janša se je na ovadbo odzval že v četrtek na družbenem omrežju Twitter. "Toliko o neodvisnem NPU. Dušenje s postopki, ki ga je novembra napovedal žvižgač s tožilstva, se nadaljuje," je zapisal.
V SDS pa so danes pojasnili še, da je Janša posestvo v Trenti kupil leta 1992 s pomočjo honorarja od izdanih knjig. Posestvo je obsegalo zazidljivo parcelo s hišno številko in hišo v slabem stanju tik ob Soči, v neposredni bližini avto kampa in večjega apartmajskega objekta. Leta 2005 je posestvo prodal, protikorupcijska komisija pa je trdila, da je bilo to posestvo leta 1992 vredno več kot leta 2005, čeprav so cene nepremičnin v tem času močno zrasle.
Janša je kot doslej edini predsednik med parlamentarnimi strankami že decembra 2011 na spletu objavil celotno poročilo o svojem premoženjskem stanju, vključno z vsemi kupoprodajnimi pogodbami, so dodali v SDS.
Kot je sicer poročala televizija, je Janša 20. julija 2005 prodal zemljišča v Trenti podjetju Eurogradnje. Denar je prejel dva meseca pred prodajo, protikorupcijski komisiji pa to pojasnil kot pomoto. Denar je nato vrnil in ga znova prejel. Za zemljišče je prejel 130.000 evrov, čeprav naj bi bilo po informacijah protikorupcijske komisije vredno desetkrat manj. Janša je s 130.000 evri sofinanciral nakup Imosovega stanovanja v Ljubljani, Imos pa je od Eurogradenj nato odkupil zemljišče v Trenti. Zoper Janšo trenutno v zvezi z Imosovimi posli potekajo trije postopki, je poročal POP TV.
Po poročanju POP TV naj bi bili kaznivih dejanj osumljeni Janša, nekdanji direktor Imosa Branko Kastelic in nekdanji direktor Eurogradenj Klemen Gantar, oškodovano pa je bilo podjetje Imos. Nacionalni preiskovalni urad je ovadbo zoper tri osebe za televizijo potrdil.