"Ni vprašanje, koliko je kakšen minister potoval, ampak kakšne naloge je imel," je odgovoril na nedavna medijska poročila.
Kot je namreč poročala TV Slovenija, podatki ministrstva za obrambo razkrivajo, da je Jakič v devetih mesecih na položaju za poti v tujino porabil dvakrat več kot njegov predhodnik Aleš Hojs v daljšem obdobju. Šlo naj bi za dobrih 90.000 evrov.
Med razlogi za potovanja in obiske je Jakič izpostavil ponovno postavitev Slovenije in njene vojske na zemljevid držav, ki v regiji nekaj pomenijo, za kar da so si prizadevali predvsem v dvostranskih pogovorih glede Zahodnega Balkana. Kot je dejal, je Slovenija zopet postala eden največjih zagovornikov vključevanja držav Zahodnega Balkana v evroatlantske integracije.
Poti v tujino so bile po njegovih besedah povezane tudi s pridobivanjem novih sredstev. "Moja pot v Ameriko je pomenila, da smo prepričali sogovornike, da so dali dva milijona evrov več za projekt ITF," je dejal.
Poudaril je še pomen poti za slovensko vojaško industrijo. Na obiskih so ga namreč v večini primerov spremljali predstavniki grozda slovenske vojaške industrije in prav oni bi po Jakičevih besedah lahko povedali, ali sta jim ministrstvo za obrambo in sedanji minister "odprla kakšna vrata za to, da so se dolgoročno lahko dogovorili za določene posle v državah, kjer smo bili".
"Je pa seveda to posel, ki ga opravljam. Lahko bi sedel v devetem nadstropju, od jutra do večera bral časopis in čakal, da mi služba mine, sem pač proaktiven in na mednarodnem parketu se dobro znajdem," je dejal.
Zatrdil je še, da vsako pot usklajujejo z zunanjim ministrstvom ter da sta z ministrom Karlom Erjavcem usklajena glede zunanjepolitičnega nastopanja. Poleg tega so vse njegove poti potrjene na vladi, je še dodal.