V koalicijski stranki DeSUS, ki jo vodi Erjavec, iz nje pa prihaja tudi odhajajoči minister za zdravje Tomaž Gantar, so že pojasnili, da predlogov za nove ministre ne bodo podprli, dokler ne bo dogovora o rekonstrukciji vlade in novi koalicijski pogodbi.
DZ se je z odstopoma ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanka Stepišnika (sicer iz vrst PS) ter ministra za zdravje Tomaža Gantarja seznanil na izredni seji minuli teden v petek. Premierka ima deset dni, torej do ponedeljka, čas, da DZ predlaga imenovanje novih ministrov, vodenje teh resorjev zaupa kateremu od preostalih članov vlade, ali pa funkcijo oz. funkciji začasno opravlja sama. Takšno vodenje sicer lahko traja največ tri mesece.
Pod vprašajem je še vedno tudi ministrska funkcija Sama Omerzela. Če ta ne bo odstopil z mesta ministra za infrastrukturo in prostor, se mu obeta interpelacija, ki pa bi jo po nekaterih izjavah za medije utegnila podpreti celo koalicijska SD. Čeprav naj bi v skladu s koalicijsko pogodbo koalicijski partnerji podprli ministre ob morebitni interpelaciji, je namreč vodja poslancev SD Matjaž Han za nekatere medije danes izjavil, da je lahko tudi drugače, če obstajajo argumenti.
Tudi v PS glede Omerzela opozarjajo, da so z odstopom Stepišnika postavljeni visoki standardi, ki jasno kažejo, kako bi moral ravnati Omerzel. Bratuškova se bo z Omerzelom srečala predvidoma v petek popoldne.
Novih ministrov še ni na vidiku
Premierka Alenka Bratušek mora DZ do ponedeljka obvestiti, kdo bo po odstopu dosedanjih ministrov prevzel gospodarski in zdravstveni resor. Po neuradnih informacijah STA Bratuškova še ne bo predlagala novih ministrov. Funkcijo gospodarskega ministra naj bi začasno prevzel finančni minister Uroš Čufer, zdravstvenega pa zunanji minister Karl Erjavec.