Na ZPS-jevem testu so pod drobnogled postavili 8 vzorcev, rezultati pa so presenetljivi.
Mleto meso je sicer v Uredbi (ES) št. 853/2004 opredeljeno kot 'izkoščičeno' meso, ki je bilo sesekljano na koščke in vsebuje manj kot 1 odstotek soli. Mletemu mesu je torej dovoljeno dodati (le) nekaj soli. »Če pa izdelovalec mletemu mesu doda še druge sestavine, mora tak izdelek v skladu s Pravilnikom o kakovosti mesnih izdelkov (UL RS št. 59/2012) obvezno označiti kot 'presno mesnino' in s tem potrošnika seznaniti, da ni kupil 'navadnega' mletega mesa, ampak mleto meso z 'dodatki', pravi dr. Tanja Pajk Žontar, prehranska strokovnjakinja ZPS-ja.
»Če izdelovalec mletemu mesu doda še druge sestavine, mora tak izdelek obvezno označiti kot 'presno mesnino', dr. Tanja Pajk Žontar.
Seveda, ko kupimo predpakirano meso, na katerem je z velikimi črkami napisano 'mleto mešano meso', pričakujemo, da smo kupili mešanico prašičjega in govejega mesa, torej enako, kot če bi mešano mleto meso kupili pri mesarju. »Pri testnih vzorcih pa smo po opravljenem pregledu sestavin hitro ugotovili, da ni vedno tako,« dodaja dr. Pajk Žontarjeva.
Največje presenečenje so namreč na ZPS-ju doživeli ob tem, da so določeni izdelki predpakiranega mletega mesa, ki so bili potrošnikom poudarjeno predstavljeni kot 'mleto mešano meso', vsebovali tudi druge sestavine, kot so prehranske vlaknine, škrob, barvilo, sredstvo za uravnavanje kislosti. Torej gre za dva različna izdelka, kar pa kupci in potrošniki v praksi teže ugotovimo, saj je besedilo, da gre v resnici za 'presno mesnino' navedeno v 'drobnem tisku'. V številkah povedano, so bili le trije od osmih vzorcev tudi zares 'mleto mešano meso', ostali pa so vsebovali že prej omenjene različne dodatke (sladkor, prehranska vlaknina, barvila …) in so bili 'presna mesnina' – torej meso z dodatki.
Le trije od osmih vzorcev so bili zares mleto mešano meso.
Mleto meso prav tako spada med mikrobiološka občutljiva živila, zato so preverili tudi njegovo varnost in higieno. Ugotovitve: vsi preverjeni vzorci so bili skladni z zakonskimi zahtevami, pri petih vzorcih pa so bili preseženi higienski parametri, ki bi jih moral nadzorovati izdelovalec.
Še nekaj besed o cenah. Razpon cen letošnjih vzorcev predpakiranega mešanega mletega mesa je znašal od 3,89 do 6,4 evra za kilogram. Cenovno ugodnejši izdelki pa so v povprečju dobili nekoliko slabše senzorične ocene.
Raje kupujmo mleto meso pri mesarju.
Na ZPS-ju so ob vsem skupaj zbrali nekaj nasvetov pri kupovanju mletega mesa, katerim se pridružujemo tudi sami. Priporočljivo je, da mleto meso kupujemo pri mesarju, ki ima dovolj prometa. Z mesarjem se lahko tudi dogovorimo, katere kose mesa nam bo zmlel, poleg tega ga lahko vprašamo, če je mletemu mesu dodal še druge sestavine, na primer sol, da bomo pri pripravi mesa dodali manj soli.
Mletemu mesu je dovoljeno dodati (le) nekaj soli.
Pri nakupu predpakiranega mletega mesa bodimo posebej pozorni na rok uporabnosti in datum pakiranja, po tem, ko kupimo meso, pa je dobro, da ga porabimo čim prej. Še nekaj: priporočljivo je tudi preveriti temperaturo v domačem hladilniku, saj naj bi se predpakirano mleto mešano meso shranjevalo pri dveh stopinjah Celzija.