Potem ko je sodišče dokončno odločilo, da mora država izplačati tretjo četrtino odprave plačnih nesorazmerij za nazaj, je namreč notranji minister Gregor Virant napovedal, da bo denar za to obveznost država lahko dobila le z znižanjem plač javnih uslužbencev.
Virant je tudi dejal, da s sindikati še ni govoril, meni pa, da nekaterim ta sodba ne ustreza, zlasti tistim ne, ki pri tej odpravi plačnih nesorazmerij niso pridobili, torej zlasti ne šolstvu.
Štrukelj, sicer tudi glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije, odgovarja, da ne drži, da zaposleni v šolstvu ne bi dobilo nekaj več denarja s tretjo četrtino. Zlasti v visokem šolstvu bi dobilo zelo podobne zneske kot na primer v zdravstvu in več kot v državni upravi, res pa je, da bi manj dobili učitelji v osnovnih in srednjih šolah in tudi zaposleni v vrtcih.
"A to ni bistveno. Bistveno je, da imamo dogovor z vlado, ki velja do konca prihodnjega leta, da se plače ne bodo spreminjale, in tega ne more spremeniti nobena sodba, ki jo na sodišču izgubi vlada," je za STA poudaril Štrukelj. Dodal je, da so bili doslej vedno tisti, ki so konstruktivno sprejemali znižanja, tokrat pa na kakršna koli znižanja absolutno ne bodo pristali.
Če pa bo vlada to naredila enostransko, brez njihovega soglasja, potem jo zadane tista določba kolektivne pogodbe, da bodo plačali stavko, ki bi v javnem sektorju nastala zato, ker se vlada ne bi držala dogovora in enostransko znižala plače, še pravi Štrukelj.
Na nižanje plač javnih uslužbencev ne bodo pristali
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj napoveduje, da na znižanje plač javnih uslužbencev ne bodo pristali. Enostransko znižanje pa bi bilo kršitev dogovora, ki so ga podpisali z vlado.