Evidentiranih naj bi bilo več kandidatov, ki pa uradno postanejo kandidati šele, če dajo soglasje. A vsaj za zdaj javno še nihče ni izrazil interesa, da bi se za mesto prvega v stranki potegoval bodisi zgolj z Bratuškovo bodisi še z Jankovićem.
Bratuškova pa je h kandidaturi že minuli teden podala soglasje in ob napovedi pojasnila, da ji drugega ni preostalo, ob čemer je izpostavila pomen politične stabilnosti. S tem je dala jasen signal, da želi še naprej voditi največjo vladno stranko in s tem tudi vlado.
Politično stabilnost bi medtem ogrozila morebitna Jankovićeva vrnitev na čelo PS, a ta še vedno ni ne potrdil ne zanikal, ali se bo podal v boj z Bratuškovo.
Kongres PS bo sicer 19. oktobra, evidentirani kandidati pa lahko do 2. oktobra oddajo soglasje h kandidaturi. Izvršni odbor PS bo nato določil kandidatno listo, šele potem bo tudi uradno znano, kdo so kandidati za novega predsednika stranke.
V stranki se v fazi evidentiranja kandidatur ne želijo opredeljevati do posameznih kandidatur ali ugibanj o morebitnih kandidatih. Spomnili so, da kandidira lahko vsak član PS, kako bodo glasovali poslanci, funkcionarji in vsi ostali, pa je vprašanje njihove osebne presoje.
PS se je sicer januarja letos zavezala, da bo naslednji volilni kongres sklican do konca tega leta. Janković je takrat po očitkih protikorupcijske komisije zamrznil svoj status predsednika, svet stranke pa je za začasno vodenje PS pooblastil Bratuškovo. Nato se je marca, z izvolitvijo aktualne vlade, Janković z vrha stranke tudi umaknil, a hkrati ni dokončno ovrgel možnosti, da bi se še kdaj želel vrniti.
Bo Janković kandidiral proti Bratuškovi?
Danes se izteka rok za evidentiranje kandidatov za kongres PS. Imena uradno še niso znana, a v boj za predsedniški stolček se bo zagotovo podala trenutna vodja PS in premierka Alenka Bratušek. Med evidentiranimi kandidati je pričakovati tudi prvega predsednika PS Zorana Jankovića, ostaja pa uganka, ali bo ljubljanski župan tudi uradno kandidiral.