Slovenija

V drugem četrtletju se bo v Sloveniji veliko gradilo

STA / S.R.
20. 8. 2013, 11.17
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

V Sloveniji je bilo drugem četrtletju letos izdanih 913 dovoljenj za gradnjo stavb, kar je 24 odstotkov več kot v enakem obdobju lani.

V Sloveniji je v drugem četrtletju predvidenih precej novih gradenj.

Z izdajo gradbenih dovoljenj je bila predvidena gradnja 974 stanovanj, kar je skoraj 20 odstotkov več kot v drugem četrtletju lani, je danes objavil državni statistični urad. Vse načrtovane stavbe naj bi obsegale malo več kot 410.000 kvadratnih metrov oz. 23 odstotkov več kot v drugem četrtletju lani. Na večjo površino načrtovanih stavb je vplivala tako večja površina načrtovanih stanovanjskih (za 14 odstotkov) kot tudi večja površina načrtovanih nestanovanjskih stavb (za skoraj 33 odstotkov).

Več kot 79 odstotkov stanovanjskih površin je bilo načrtovanih v enostanovanjskih stavbah, skoraj 14 odstotkov pa v večstanovanjskih stavbah.

V načrtovanih nestanovanjskih stavbah je bilo skoraj 32 odstotkov površin namenjenih za druge nestanovanjske stavbe, več kot 28 odstotkov za industrijske stavbe in skladišča, skoraj 20 odstotkov pa za trgovske stavbe in stavbe za storitvene dejavnosti.

Z izdajo gradbenih dovoljenj v drugem četrtletju je bila predvidena gradnja 974 stanovanj, kar je skoraj 20 odstotkov več kot v enakem obdobju lani.

Skoraj vsa načrtovana stanovanja (99 odstotkov) bodo zgrajena v stanovanjskih stavbah. Večina načrtovanih stanovanj bo v novogradnjah (98,6 odstotka). Skoraj 66 odstotkov načrtovanih stanovanj bo zgrajenih v enostanovanjskih stavbah, malo več kot 29 odstotkov v večstanovanjskih stavbah, ostala pa bodo zgrajena v stanovanjskih stavbah za posebne družbene skupine. Stanovanja v enostanovanjskih stavbah bodo povprečno merila 161 kvadratnih metrov, v večstanovanjskih stavbah pa povprečno 64 kvadratnih metrov.

Največ stanovanj se bo gradilo v osrednjeslovenski statistični regiji, in sicer 383 stanovanj oz. 39 odstotkov vseh. V podravski regiji bo 152 stanovanj (16 odstotkov), v goriški regiji 77 stanovanj (okoli osem odstotkov). Najmanj stanovanj, šest, je bilo načrtovanih v zasavski statistični regiji.