Slovenija

Nov sistem plač v javnem sektorju bodo najprej videli sindikati

STA
8. 7. 2013, 16.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Novela zakona o sistemu plač v javnem sektorju je že pripravljena, a minister za notranje zadeve Gregor Virant želi podrobnosti najprej predstaviti sindikatom.

Mediaspeed
Virant se bo s sindikati sestal prihodnji teden, ''če bodo le-ti pri volji''.

Z njimi se želi sestati prihodnji teden, je pojasnil po kolegiju prvakov koalicije. Novela predvideva spremembo kvoruma za veljavnost kolektivne pogodbe in fleksibilizacijo plačnega sistema. Tako Virant o podrobnostih načrtovanih sprememb danes še ni želel govoriti, s sindikati pa po njegovih besedah že usklajujejo datum sestanka in se bo z njimi poskušal sestati prihodnji teden, "če bodo še pri volji".

Minister se je s sindikati na to temo sicer sestal že konec junija. Vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je takrat pojasnil, da gre pri načrtovanih spremembah zakona o sistemu plač v javnem sektorju za napredovanja, delovno uspešnost in realizacijo določbe ustavnega sodišča, ki zavezuje k drugačni določitvi kvoruma za sklepanje in spreminjanje kolektivne pogodbe.

Vlada je na junijskem sestanku sindikatom zagotovila, da jim bo posredovala tudi gradiva za nadaljnje aktivnosti pri odpravi anomalij plačnega sistema. Tako bi na sestanku prihodnji teden o tem opravili splošno razpravo, do konca avgusta pa bi vlada pripravila člene potrebnih zakonskih sprememb.

Osnovno izhodišče načrtovanih sprememb naj bi sicer bilo, da plačni sistem ostane enoten, bistvene spremembe pa bi se nanašale na določitev osnovne plače, vključno z napredovanjem, ter na ureditev delovne uspešnosti.

Ob tem vlada načrtuje tudi spremembe kolektivne pogodbe na področju povračil stroškov prevoza na delo in z dela. Kot je junija za STA poudaril Virant, ne bo šlo za zniževanje obsega za to namenjenih sredstev, temveč za poenostavitev sistema. Po njegovih besedah je namreč ta zdaj zelo zapleten, saj se kombinira povračilo cene javnega prevoza s kilometrino. Namesto tega minister predlaga enostaven sistem kilometrine.

Pri potnih stroških naj se sicer ne bi upošteval le konec maja sklenjeni sporazum s Sindikatom policistov Slovenije, temveč tudi mnenje Komisije za razlago kolektivne pogodbe za negospodarske dejavnosti, da je veljavna ureditev neustrezna, ker javne uslužbence postavlja v neenak položaj.

Na junijskem sestanku je bil sicer največji del razprave namenjen plačilu za pripravljenost na delo. Pri ustreznejši ureditvi dodatka za čas stalne pripravljenosti naj bi nameravala vlada višino dodatka na domu znižati iz 20 na 10 odstotkov, višino dodatka za čas pripravljenosti na delo v drugem kraju pa povišati iz 20 na 50 odstotkov, je bilo razvidno iz prvotnih vladnih gradiv.

Sindikati se junija do načrtovanih sprememb niso želeli opredeljevati, zato je pričakovati, da bodo to storili na prihodnjem sestanku.

Virant se je danes odzval tudi na petkovo informacijo, da je Policijski sindikat Slovenije zaradi neizplačanega presežnega števila opravljenih ur dela v četrtek in petek vložili preko 1000 individualnih tožb zoper delodajalca, torej ministrstvo in policijo.

"Za čas svojega mandata lahko zagotovim, da se nadure izplačujejo. To je zelo jasno navodilo vodstvu policije in generalnemu sekretariatu, da kar se oddela, je treba tudi plačati," je danes pojasnil Virant. Ob tem je napovedal, da bodo pogledali, ali res obstajajo primeri, ko nadure v prejšnjih letih niso bile plačane.

"Treba je vsakega od teh zahtevkov točno pogledati, policisti oziroma sindikati morajo točno definirati, na katere ure, datume se to nanaša, da se bo lahko pogledalo, ali je kaj od tega utemeljeno oz. koliko je utemeljeno. In če je kaj utemljeno, bomo seveda plačali," je napovedal minister.