Kljub zavedanju, da je bila pred pripravljavci predloga težka naloga, so opozorili na nekatere predlagane ukrepe, s katerimi po njihovem mnenju ne bodo doseženi želeni rezultati ali pa so v usmeritvah vladne politike premalo poudarjeni. Glede ukrepov za oživljanje gospodarstva so izrazili priporočilo, naj vlada ne ponavlja napak iz preteklosti, ko so se sredstva delila brez ustreznih kriterijev ter je bila pomoč prevečkrat namenjena nepropulzivnim panogam in podjetjem brez razvojnih programov, ki so imela minimalne možnosti preživetja na konkurenčnem trgu in da bi ohranila delovna mesta.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Da bi se izognili ponavljanju takšnega scenarija, je po mnenju državnega sveta vlada dolžna v najkrajšem času pripraviti strategijo, ki bo natančneje opredelila prioritete za nadaljnji razvoj Slovenije in z novimi investicijami spodbudila gospodarsko aktivnost ter omogočila rast števila zaposlenih. Državni svet prav tako
poudarja pomen strategije kot osnove za učinkovitejše črpanje evropskih sredstev, ki so v tem trenutku verjetno najpomembnejši realni proračunski vir.
Državni svet je ob tem danes podprl tudi predlog sprememb zakona o gozdovih, ki uvaja spremembe na področju gradnje gozdnih cest, možnost sklepanja dogovorov med Skladom kmetijskih zemljišč in Zavodom za gozdove glede nadzora nad pravilnim izvajanjem koncesij v gozdovih v državni lasti ter ukrepe za preprečevanje dajanja na trg nezakonito posekanega lesa.
Svetniki so izrazili zaskrbljenost nad podatkom, da je v Sloveniji letno za okoli milijon kubičnih metrov neevidentiranega poseka oziroma nezakonite sečnje, kar posledično pomeni tudi izpad državnih prihodkov. Ob tem pa so predlagali dopolnilo, s katerim bi omogočili prevoz manjše količine lesa do 10 kubičnih metrov brez prevoznice.
Državni svet se je seznanil tudi z letnim poročilom o lanskem izvajanju zakona o razvojni podpori pomurski regiji do leta 2015. Svetniki so ugotavljali, da se kljub začetnim težavam pozitivni učinki zakona že poznajo, saj so podatki o zmanjševanju brezposelnosti in neto izgubi pomurskega gospodarstva za leto 2012 spodbudni.
Ob tem so pogrešali kazalce razvitosti in nekatere podatke po posameznih občinah in upravnih enotah, na podlagi katerih bi lahko ugotovili, kje, komu in koliko sredstev je bilo odobrenih za predvidene ukrepe oziroma bi prikazali dejansko stanje razvitosti vseh občin in upravnih enot z območja pomurske regije po tem zakonu.
Državni svet se je danes seznanil tudi z letnim poročilom Komisije za preprečevanje korupcije in podprl njena prizadevanja v smeri ukrepov za krepitev integritete in transparentnosti ter v smeri preprečevanja korupcije, odpravljanja nasprotij. Svetniki zavračajo morebitne težnje nekaterih političnih strank po menjavi vodstva komisije ali morebitnih namerah o omejitvi poslovanja.
Državni svetniki so ob tem podprli še dopolnjeni predlog resolucije o nacionalnem programu za jezikovno politiko za naslednja štiri leta ter se seznanili s poročilom o delu Inšpektorata RS za delo v letu 2012.