Javnofinančni primanjkljaj je znašal 851 milijonov evrov ali 10,4 odstotka BDP, kar je bistveno več kot v prvem četrtletju lani, ko je bil primanjkljaj ocenjen na 454 milijonov evrov ali 5,3 odstotka BDP.
Prvi razlog za velik porast primanjkljaja je dokapitalizacija Nove Ljubljanske banke (NLB) s pretvorbo pogojno zamenljivih obveznic v vrednosti 320 milijonov evrov. Dokapitalizacija Nove Kreditne banke Maribor (NKBM), prav tako s pretvorbo tovrstnih obveznic in v vrednosti 100 milijonov evrov, bo prikazana v drugem četrtletju letos.
Brez dokapitalizacije NLB je javnofinančni primanjkljaj ocenjen na 531 milijonov evrov ali 6,5 odstotka BDP, vendar je to še vedno za 1,2 odstotne točke več kot v prvem četrtletju leto prej.
Razlog je nominalno zmanjšanje skupnih prihodkov države, in sicer s 3,795 milijarde evrov v prvem četrtletju 2012 na 3,636 milijarde evrov ali za 4,2 odstotka. Ob tem so se skupni izdatki v enaki primerjavi skrčili le za 1,9 odstotka (brez dokapitalizacije NLB).
Tudi na letni ravni (kot vsota zadnjih štirih četrtletij) se je primanjkljaj povečal s štirih odstotkov BDP v lanskem letu na 5,2 odstotka BDP v prvem četrtletju letos (brez dokapitalizacije NLB na 4,3 % BDP).
Med pomembnejšimi kategorijami prihodkov so se v prvem četrtletju letos v primerjavi s prvim četrtletjem lani nominalno najbolj skrčili prihodki od davkov (za 4,1 odstotka) in tudi prihodki od socialnih prispevkov (za 4,9 odstotka).
Tudi v prvem četrtletju se v primerjavi z enakim obdobjem lani nominalno še naprej povečujejo predvsem izdatki za obresti (za 7,5 odstotka), zmanjšujejo pa se izdatki za bruto investicije (za 8,8 odstotka), sredstva za zaposlene (za 5,9 odstotka), tekoče nabave blaga in storitev (za 4,2 odstotka) in izdatki za socialna nadomestila v denarju in naravi (za 1,4 odstotka).
Primarni primanjkljaj (skupni primanjkljaj brez stroškov finančne krize in servisiranja dolga) je ocenjen na 329 milijonov evrov ali štiri odstotke BDP, kar je za 0,9 odstotne točke več kot v prvem četrtletju lani, ko je primarni primanjkljaj znašal 265 milijonov EUR ali 3,1 odstotka BDP. Primarni primanjkljaj v letu 2012 je ocenjen na 609 milijonov evrov ali 1,7 odstotka BDP.
Javni dolg je konec prvega četrtletja znašal 19,121 milijarde evrov, kar je 68 milijonov evrov manj kot konec lanskega leta, ko je znašal 19,189 milijarde evrov. Zaradi padca BDP pa se je relativni delež konsolidiranega bruto dolga države zvišal, s 54,1 odstotka BDP konec lanskega leta na 54,5 odstotka BDP ob koncu prvega četrtletja letos.
Dolg centralne države se je znižal, in sicer z 18,606 milijarde evrov konec lanskega leta na 18,530 milijarde evrov konec prvega četrtletja letos.
Primanjkljaj v prvem četrtletju znaša 851 milijonov
Javnofinančni primanjkljaj je v prvem četrtletju znašal 10,4 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), brez dokapitalizacije NLB pa je bil pri 6,5 odstotka BDP, je danes objavil državni statistični urad. V prvem četrtletju lani je znašal 5,3 odstotka BDP.