Ob tem je povedal, da se je vlada po njihovih informacijah odločila zadržati predlagani zakonski ukrep. Odločitev vlade, da zadrži predlog o interventnih ukrepih na področju trga dela in starševskega varstva, je sicer označil za dobro sporočilo, a hkrati dodal, da to še ne pomeni, da se mu je vlada odpovedala.
Kolegij predsednika DZ se je sicer danes odločil, da še ne potrdi zahteve vlade po nujni obravnavi tega zakonskega predloga. V parlamentu naj bi počakali na dogovor s socialnimi partnerji, prva priložnost za to pa bo že petkova seja Ekonomsko-socialnega sveta (ESS).
"Gre za ljudi, ki so največje žrtve te krize, saj so izgubili delo in upanje," je dejal Semolič in opozoril, da je to tudi socialna skupina, ki jo bo najbolj udaril dvig DDV. "To je skupina, ki ne varčuje, saj živi iz rok v usta."
Kot je opozoril izvršni direktor ZSSS Andrej Zorko, je cilj sindikatov, da se rešitev išče v dialogu. Na petkovi seji ESS bodo zato sindikati predstavili svoje predloge glede obravnavanih tem, glede znižanja nadomestil pa ostajajo neomajni. Vlada je predlagala triodstotno znižanje nadomestila, ki mu sindikati ostro nasprotujejo.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Zorko je kritičen tudi do vladnega predloga o davčni razbremenitvi začasnega in občasnega dela upokojencev s 25 odstotkov na tri odstotke. "Nasprotujemo tako drastičnemu znižanju, saj lahko občasno in začasno delo predstavlja nelojalno konkurenco rednim zaposlitvam."
Vlada je po njegovi oceni tako še pred uvedbo instituta začasnega in občasnega dela upokojencev, ki stopa v veljavo 1. julija, ocenila, da ni privlačen za upokojence in delodajalce, kar naj bi sicer spremenila davčna razbremenitev.
Znižanje davkov za začasno in občasno delo upokojencev bo imelo za posledico tudi zmanjšanje sredstev za štipendije, je opozoril izvršni sekretar ZSSS Goran Lukić. Sredstva v skladu za štipendije so namreč odvisna od plačanih davkov za začasno in občasno delo upokojence. "Vlada dejansko pljuva v lastno skledo," je opozoril Lukić.
Zorko je sicer opozoril tudi, da je vlada s sprejetjem besedila osnutka zakona na petkovi dopisni seji kršila lasten dogovor iz marca letos in tudi svoj poslovnik.
"Dogovor med koalicijskimi strankami izrecno navaja, da bo javnost vključena v oblikovanje predpisov, kar je zdaj kršila. Nič se ni posvetovala s socialnimi partnerji. Izgovarjanje na pakt stabilnosti pomeni zgolj sprenevedanje," je dejal Zorko.