Poudarja, da 1. maja letos v Sloveniji ni bilo nobene uradne slovesnosti ob deveti obletnici vstopa države v EU. Če bi se s slovenskimi izkušnjami v Evropski uniji ukvarjali, denimo leta 2008, bi Slovenija nedvomno bila zmagovalka evropske širitve. Reški časnik našteva, da se je Slovenija kot prva izmed nekdanjih jugoslovanskih republik obrnila proti EU ter da je kot prva izmed novih članic uvedla evro, vstopila v schengensko Evropo brez meja ter nenazadnje kot prva nova članica vodila unijo v prvi polovici leta 2008.
"Slovenija je med tranzicijo uresničila ogromen politični kredit. Dolgo je predstavljala model za manj uspešne tranzicijske države, medtem pa ni zaslužila zgolj politično temveč tudi gospodarsko," navaja časnik.
Dodaja, da je bila Slovenija prva izmed nekdanjih komunističnih držav, v kateri je bruto domači proizvod (BDP) presegel 20.000 evrov na prebivalca.
Nikoli ni sprejela prevladujočega vzhodnoevropskega gospodarskega modela, ki je temeljil na privatizaciji in deregulaciji, zavračala je narek Mednarodnega denarnega sklada ter razvila lasten gospodarski model t. i. slovenski gradualizem.
Kljub močnim pritiskom iz Bruslja je bila slovenska država lastnica največjih in najboljših družb v strateških sektorjih in prav to se je zdelo najpomembnejši del krepkega slovenskega gospodarstva.
Slovenska pot v propad se je v bistvu začela leta 2005, saj je v nekaj letih slovenska politična elita uničila vse, kar so pred tem ustvarili. Za to obdobje je značilen špekulantski, privatizacijski balon, ki je počil, ko je leta 2009 kriza zadela EU, od katere je bila Slovenija gospodarsko odvisna.
"Slovenski tajkuni so najprej preko bank v državni lasti prišli do ogromnega premoženja, država pa mora zdaj znova plačati njihove dolgove, ker so banke v državni lasti," poudarja časnik. Navaja tudi ocene tujih agencij, da je Slovenija najbolj skorumpirana država Evrope.
Dodaja, da je slovenski BDP od začetka krize izgubil slabih deset odstotkov vrednosti, sicer pa da so od ekonomskih še hujše družbene, socialne in moralne posledice gospodarskega padca. Slovenija je politično popolnoma razdeljena država, v kateri besni neproduktivna in nesmiselna kulturna vojna, sklene komentator hrvaškega časnika.
Slovenija: V devetih letih od vzorne do problematične države
Do izbruha gospodarske krize je bila Slovenija evropska zgodba o uspehu, v nekaj letih pa je slovenska politična elita uničila vse, kar so z naporom ustvarili v slabih dveh desetletjih, ocenjuje današnji Novi list.