Komisija za njeno izdelavo je po trideset letih od zadnjega tovrstnega dokumenta v občini ugotovila, da se stanje tozadevno ni bistveno spremenilo, opozarja pa, da mora občina k reševanju te tematike pristopiti medresorsko. Predsednica komisije in vodja urada za kulturo, zdravstvo in socialo Mestne občine Novo mesto Mateja Jerič je za STA povedala, da prinaša omenjena strategija dosedanji pregled stanja na področju romske tematike v občini, nabor vseh potrebnih podatkov ter smernice medresorskega delovanja za njeno reševanje.
Desetčlanska komisija, sestavljena iz predstavnikov vseh občinskih ustanov, ki se pri svojem delu srečujejo z romsko tematiko, ter predstavnice romske skupnosti, poudarja, da omenjeni dokument prinaša trdno osnovo za nadaljnje delo in tudi izhodišče pri pogovorih z državo, ki se je po mnenju Jeričeve pri vprašanjih romske tematike v občinah doslej držala ob strani.
Ena od smernic strategije predvideva tudi tesnejše medobčinsko sodelovanje, saj si je stanje na navedenem področju na celotnem območju jugovzhodne Slovenije dokaj podobno, vendar pa zahteva različne pristope, je nadaljevala Jeričeva.
Po besedah novomeške romske svetnice in članice omenjene komisije Dušice Balažek je po treh desetletjih v novomeški občini nastopil čas za presek stanja tamkajšnje romske skupnosti, z novo strategijo pa so za ustanove, ki se ukvarjajo z Romi, zastavili cilje, kako naprej reševati romsko problematiko.
Kot romska svetnica pričakuje, da nova strategija ne bo obležala v kakšnem predalu, je dodala. Meni pa še, da so sedaj novomeški Romi sami dovolj zreli, da bodo vztrajali pri njenem izvajanju, je za STA še povedala Balažkova.
Osnovni cilji strategije reševanja romske problematike v novomeški občini, kjer je v zadnjih treh desetletjih število romskih prebivalcev z nekaj manj kot 400 naraslo na skoraj 900, predvideva izboljšanje bivalnih razmer in urejanje romskih naselij, povečanje vključenosti romskih otrok v predšolsko in šolsko vzgojo ter znižanje brezposelnosti Romov z različnimi oblikami zaposlitvenih možnosti.
Predvideva še izboljšanje zdravstvenega varstva romske skupnosti, vplivanje na izboljšanje medsebojnega razumevanja med Romi in večinskim prebivalstvom ter vplivanje na izboljšanje dialoga med državo in občinami z romskim prebivalstvom, je še pojasnila Jeričeva in povzela, da zapletov, glede na to, da so omenjeno strategijo potrdili vsi pristojno odbori, pri njenem sprejemanju ne pričakuje.
''Kaj bomo z Romi?''
Svetniki Mestne občine Novo mesto bodo danes odločali o osnutku občinske strategije reševanja romske tematike do leta 2020.