Obresti na državne dolžniške vrednostne papirje z dospelostjo leta 2024 so bile na elektronski borzi MTS ob 11.15 pri 5,97 odstotka, kar je 0,07 odstotne točke pod ponedeljkovo zaključno ravnjo.
Pribitek slovenskih na 10-letne nemške obveznice, ki veljajo za referenčne v območju evra, tako znaša 4,51 odstotne točke.
Donos do dospelosti slovenske desetletne obveznice je bil še sredi marca okoli petodstoten. Potem ko je bil Ciper prisiljen zaprositi za mednarodno posojilo in so se pojavile špekulacije, da je naslednja v vrsti za finančno pomoč Slovenija, pa se je začel močno zviševati.
Aprila je tako za kratek čas presegel psihološko mejo sedmih odstotkov, ki po mnenju stroke državam na dolgi rok ne omogoča vzdržnega zadolževanja. Nazadnje je Slovenija tako visoke obresti beležila avgusta lani, ko so se že zelo približale osmim odstotkom.
Zahtevana donosnost je znova upadla v začetku maja, ko je Slovenija uspešno izdala za milijardo dolarjev petletnih obveznic in za 2,5 milijarde dolarjev 10-letnih dolarskih obveznic.
Vse oči so zdaj uprte v vlado Alenke Bratušek, kako bo v praksi izpeljala zastavljene ukrepe. Slovenska politika je mednarodni javnosti v petek že poslala nov signal - DZ je namreč po številnih zapletih potrdil vnos fiskalnega pravila v ustavo, poslanci pa so potrdili tudi ustavne spremembe referendumske ureditve.
Ta teden bo pomembna novica prišla iz Bruslja, saj bo Evropska komisija v sredo ocenila reformne in proračunske načrte Slovenije in drugih članic EU. Glavni vprašanji za Slovenijo sta, ali bo komisija predlagala dveletno podaljšanje roka za odpravo presežnega primanjkljaja Slovenije in ali bo proti njej sprožila postopek zaradi presežnih makroekonomskih neravnovesij.
Tudi donos na desetletne obveznice Španije in Italije, ki sta prav tako pod budnim očesom finančnih trgov, se je danes nekoliko znižal. Obrestna mera na italijanske papirje je zdrsnila za 0,04 odstotne točke na 4,03 odstotka, obrestna mera na španske pa za 0,05 odstotne točke na 4,30 odstotka.